Rezultate te kerkimit per termin: +Johnson +Controls +Gjermania

Meta: total 3 / total_found 3 / time 0.000 / keyword[0] johnson / docs[0] 1406 / hits[0] 2088 / keyword[1] controls / docs[1] 14 / hits[1] 19 / keyword[2] gjermania / docs[2] 21602 / hits[2] 32066 /
Punët që mund ti rrëmbejmë Europës
  • 2017-05-14

Punët që mund ti rrëmbejmë Europës

Vendet e Bashkimit Europian po i zhvendosin vendet e punës në Azi, Ballkan e Turqi, në kërkim të kostove më të ulëta. Maqedonia dhe Serbia kanë përfituar, po Shqipëria a do ta kapë këtë tendencë? Janë tre sektorë që po i zhvendosin vendet e punës nga Bashkimi Europian drejt rajone

Cilët janë 100 eksportuesit më të mëdhenj në vend
  • 2017-02-19

Cilët janë 100 eksportuesit më të mëdhenj në vend

Nga Ornela Liperi  Cilët janë 100 eksportuesit më të mëdhenj në vend. Si ekonomia shqiptare vijon të mbështetet te krahu i lirë i punës, shitja e burimeve natyrore (të dyja pa vlerë të shtuar) dhe rieksportet, ndërsa rajoni po ecën përpara drejt teknologjisë dhe industrisë mb

Kambanat e alarmit në ekonomi dhe realiteti virtual i qeverisë!
  • 2016-06-04

Kambanat e alarmit në ekonomi dhe realiteti virtual i qeverisë!

Nga Ornela Liperi/ Blerina Hoxha, Monitor Ekonomia shqiptare po futet në një rreth vicioz. Biznesi i vogël me 1-4 të punësuar, që përbën 90% të sipërmarrjeve shqiptare, po vuan pasojat e rimodelimit të ekonomisë, tkurrjes së konsumit e presionit të lartë fiskal. Sipërmarrjet e më