Rezultate te kerkimit per termin: +Joliot +Curie

Meta: total 7 / total_found 7 / time 0.000 / keyword[0] joliot / docs[0] 7 / hits[0] 7 / keyword[1] curie / docs[1] 60 / hits[1] 83 /
Zbulimet e Fizikës që kanë ndryshuar jetën e të sëmurëve sot
  • 2018-11-14

Zbulimet e Fizikës që kanë ndryshuar jetën e të sëmurëve sot

Çmimi Nobel për Fizikë 2018 u shkon tre shkencëtarëve (Arthur Ashkin, Gerald Gérard Mourou dhe Donna Strickland) rezultatet e të cilave janë përkthyer në lloje të ndryshme të lazerëve, instrumenteve kirurgjike dhe pajisjeve diagnostikuese që kanë revolucionarizuar trajtimin e shumë s

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos
  • 2018-06-25

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos

Një fotografi e Skëndërbeut vazhdon të qëndrojë ende në studion ku Ernesto Sabato hidhte në letër letërsinë e tij. Shkrimtari i madh argjentinas nuk e harroi asnjëherë historinë shqiptare të nënës së tij, të cilën e ka treguar gjatë një interviste me shkrimtarin Luan Rama. Bri

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time
  • 2017-12-19

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time

Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka e pengonte

Ernesto Sabato: Historia ime shqiptare
  • 2017-06-14

Ernesto Sabato: Historia ime shqiptare

Luan Rama Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka

Një bisedë e shkuar me Ernesto Sabaton
  • 2016-06-13

Një bisedë e shkuar me Ernesto Sabaton

– “Nëna ime ishte shqiptare dhe fliste shqip. Ajo ishte si një perëndi për mua… Në Shqipëri do të kem rastin të njoh vendin e paraardhësve të mi. Jam shumë i prekur nga ftesa që më është bërë.  Pesë vjet nga vdekja e shkrimtarit më 2011 Ernesto Sabato, shkrimtar

No Pic available
  • 2009-08-23

SABATO DHE PIKTURA

E kam ende fletën e shkëputur nga një fletore shkollari ku kam shkruar ngutazi një varg tangoje që thotë: Ku ishe ti Zot/ kur vdiq i dashuri im? dhe ku poshtë tij, një mbrëmje fundprilli të vitit 1996, në restorant "Piazza" në Tiranë, Ernesto Sabato pikturoi një lule supernatyraliste.

No Pic available
  • 2008-11-01

Libri i Nasho Jorgaqit pr jetn e Fan Nolit

Etja e shqiptarve pr tu njohur me figurn e Nolit sht e jashtezakonshme, e rrall dhe kuptimplot. Pr kt gj, un mund t flas nga prvoja ime personale. Her pas here, takoj bashkatdhetar t cilt, duke ditur se un u njoha nga afr me Nolin kur banoja n Boston, m luten tu flas pr kujtimet e mia pr Nolin. Duan