Rezultate te kerkimit per termin: +Joqeveritare

Meta: total 1000 / total_found 3142 / time 0.003 / keyword[0] joqeveritare / docs[0] 3142 / hits[0] 3530 /
Instituti Alb-Shkenca organizoi takimin X Shkencor mbarëkombëtar në Shkup
  • 2015-09-01

Instituti Alb-Shkenca organizoi takimin X Shkencor mbarëkombëtar në Shkup

TIRANE, 31 Gusht/ATSH/- Nga 28 në 30 gusht 2012 Instituti Alb-Shkenca (IASH) organizoi në Shkup takimin e X Vjetor shkencor ndërkombëtar.Ky takim u organizua në bashkëpunim me Universitetin e Europës Juglindore dhe atë Shteteror te Tetovës dhe pati si temë bosht: "Bashkëpunimi shkencor mb

Rreziku nga një IS ballkanik
  • 2015-09-01

Rreziku nga një IS ballkanik

Lëvizjet ekstremiste dhe terroriste, të cilat bazohen në interpretimet dhe keqinterpretimet fetare, kryesisht islame, mund të nxjerrin dhe shfrytëzojnë motivet ballkanike, përfshirë këtu edhe Kosovën, për të krijuar grupe terroriste, vler&e

Biserko: Kosova në UNESCO, garanci për ruajtjen e trashëgimisë kulturore
  • 2015-08-30

Biserko: Kosova në UNESCO, garanci për ruajtjen e trashëgimisë kulturore

Drejtoresha e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në Beograd, Sonja Biserko, ka thënë për "Radio Evropa e Lirë" se përpjekjet e Beogradit zyrtar që të pengohet anëtarësimi i Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën e Kulturën (UNESCO), me pr

Biserko: Kosova në UNESCO, garanci për ruajtjen e trashëgimisë kulturore
  • 2015-08-30

Biserko: Kosova në UNESCO, garanci për ruajtjen e trashëgimisë kulturore

Drejtoresha e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko, ka thënë për “Radio Evropa e Lirë” se përpjekjet e Beogradit zyrtar që të pengohet anëtarësimi i Kosovës në Organizatën e Kombeve t&eum

Qeveria aprovon Raportin për Gjendjen e Mjedisit në Kosovë për vitin 2015
  • 2015-08-28

Qeveria aprovon Raportin për Gjendjen e Mjedisit në Kosovë për vitin 2015

Qeveria e Kosovës mbajti sot mbledhjen e saj të 46 me ç'rast edhe shqyrtuan disa propozim-vendime të cilat edhe u miratuan në tërësi. Kabineti qeveritar shqyrtoi dhe aprovoi Raportin për Gjendjen e Mjedisit në Kosovë për vitin 2015. Me këtë rast, ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hap

Asociacioni, mashtrim i Beogradit apo forcim i serbëve?
  • 2015-08-25

Asociacioni, mashtrim i Beogradit apo forcim i serbëve?

Asociacioni apo Bashkësia e komunave me shumicë serbe është një mashtrim i madh nga ana e regjimit të Aleksandar Vuçiqit, vlerësojnë liderët serbë që kundërshtojnë integrimin e serbëve të veriut në institucionet e Kosovës. Por, mendim të kundërt kanë përfaqësuesit e serbëve n

Kalimi i refugjatëve në kufirin jugor të Maqedonisë realizohet pa pengesa
  • 2015-08-24

Kalimi i refugjatëve në kufirin jugor të Maqedonisë realizohet pa pengesa

Në orët e pasdites së sotme, kalimi i refugjatëve në kufirin jugor të Maqedonisë po realizohet pa pengesa, derisa në vendkalimin kufitar greko-maqedonas në pritje për hyrje në territorin e Maqedonisë ishin rreth 200 refugjatë, të cilët pas lejes për hyrje nga policia maqedonase, u n