Rezultate te kerkimit per termin: +Jovan +Kosturi

Meta: total 19 / total_found 19 / time 0.000 / keyword[0] jovan / docs[0] 772 / hits[0] 1112 / keyword[1] kosturi / docs[1] 352 / hits[1] 557 /
Athanas Tashko, bir i bekuar i Shqipërisë
  • 2015-11-19

Athanas Tashko, bir i bekuar i Shqipërisë

Në 100 vjetorin e shuarjes së Athanas Tashkos (1915-2015) Nga prof. Nasho Jorgaqi   Kështu do ta quante Fan Noli Athanas Tashkon dhe për ta bërë më tokësor e cilësoi Shok i kryqëzatës kombëtare, një vlerësim ky që përmbledh e mishëron gjithë meritat dhe kontributet e tij të shqu

Mitropolitin e Korçës Fotis Kallpidhisnuk e ka vrarë Spiro Kosturi
  • 2014-10-19

Mitropolitin e Korçës Fotis Kallpidhisnuk e ka vrarë Spiro Kosturi

Spirua, djali i patriotit Jovan Cico Kosturi apo Jovan Shqiptarit siç njihet nga bashkëkohësit, nuk ka qenë anëtar i çetës së Bajo Topullit.Ideja e rishkrimit të historisë duket se trondit ndonjëherë dhe të vërtetat e thë

No Pic available
  • 2013-10-06

Athanas Tashko-Sulltanit: Pa shqiptarët, je i mbaruar

Bir i bekuar i Shqipërisë”. Kështu do ta quante Fan Noli Athanas Tashkon dhe për ta bërë më tokësor e cilësoi “Shok i kryqëzatës kombëtare”, një vlerësim ky që përmbledh e mishëron gjithë meri

No Pic available
  • 2013-10-06

Athanas Tashko-Sulltanit: Pa shqiptarët, je i mbaruar

Bir i bekuar i Shqipërisë”. Kështu do ta quante Fan Noli Athanas Tashkon dhe për ta bërë më tokësor e cilësoi “Shok i kryqëzatës kombëtare”, një vlerësim ky që përmbledh e mishëron gjithë meritat dhe kontributet e tij të shquara në luftën për kauzën e lirisë

No Pic available
  • 2012-04-11

Zeqi Agolli: Pak kohë para vrasjes, Qemal Stafa ishte në shtëpinë time

TIRANE-Qemal Stafën e kam njohur shumë mirë. Ai ka ardhur në shtëpinë time para se aty të vinte Enver Hoxha. Ishte janari i vitit 1945-së, që korrespondon vetëm pesë muaj para vrasjes së tij, kur e kam pritur në rrugicë në er

No Pic available
  • 2012-04-09

Zeqi Agolli: Në vitin 1942 Enver Hoxha banoi nëntë muaj me ne

Zeqi Agolli. Një nga emrat e njohur të shtetit komunist. Historia e tij publike zë fill në ditët e para kur qeveria komuniste e porsa ardhur në pushtet filloi punën në zyrat e improvizuara. Pikërisht në atë moment Zeqi Agolli fillon detyrën

No Pic available
  • 2012-03-07

7 Marsi, nderohen mësuesit në Korcë e Vlorë

KORCË- 10 personalitete të arsimit dhe shkollës së parë shqipe janë kujtuar me titullin qytetar nderi në Korcë.Titujt janë caktuar nga bashkia e këtij qyteti me motivacionin “Kontribut në arsim dhe gjuhën shqipe”. Titulli &ldquo