Rezultate te kerkimit per termin: +Jugosllavis

Meta: total 1000 / total_found 4884 / time 0.002 / keyword[0] jugosllavis / docs[0] 4884 / hits[0] 7219 /
Aventura e Galeazzo Cianos, për ti marrë pavarësinë Shqipërisë
  • 2019-04-01

Aventura e Galeazzo Cianos, për ti marrë pavarësinë Shqipërisë

Ciano mbërrin në Shqipëri për të marrë pjesë në ceremoninë e martesës së Mbretit Zog i I me Geraldinën 80 vjet më parë, qytetari i nderit të Tiranës Bajram Peçi Ashtu si shefi e vjehrri i tij, Musolini, edhe Galeazzo Ciano e filloi si gazetar karrierën e po si ai, i braktisi shpejt

Majko rrëfen telefonatën pak para sulmit të NATO-s ndaj Serbisë
  • 2019-03-24

Majko rrëfen telefonatën pak para sulmit të NATO-s ndaj Serbisë

Ish-kryeministri shqiptar në kohën e luftës së Kosovës, Pandeli Majko ka kujtuar 20-vjetorin e bombardimeve të NATO-s në ish-Jugosllavi. Siç thotë Majko në një status në “Facebook”, për të ishte veç një telefonatë me shprehejn “It is done”. Postimi i plotë S

20 vjet pas sulmeve ajrore të NATO-s ndaj ish-Jugosllavisë në luftën e Kosovës
  • 2019-03-24

20 vjet pas sulmeve ajrore të NATO-s ndaj ish-Jugosllavisë në luftën e Kosovës

Me sulmet ajrore ndaj ish-Jugosllavisë 20 vjet më parë NATO ndërhyri për të imponuar paqen duke i dhënë fund luftës në Kosovë. Gjurmët e luftës Nga fundi i vitete 1990 konflikti mes forcave serbe dhe popullatës shqiptare ashpërsohet rëndë. Dhjetra mijëra njerëz detyrohen të marri

TRIALOGU!
  • 2019-03-13

TRIALOGU!

Nga Fadil LEPAJA Në fillim ishte monologu. Ne flisnim vetë me vete, mbanim debate për paqe, liri  dhe pavarësi, për marrëveshje me serbët, por serbët nuk na dëgjonin nga zhurma që asokohe po e prodhonin. Një milion serb në Gazimestan dhe diçka më pak në Ushqe në Beograd, e kishin b

KINSE DIALOGU ME SERBINË DHE BLERJA E KOHËS
  • 2019-02-20

KINSE DIALOGU ME SERBINË DHE BLERJA E KOHËS

Nga Fadil LEPAJA Kur vitin e kaluar, presidenti serb Vuçiç, gjatë vizitës së tij në Mitrovicë kishte mbajtur një fjalim programatik, duke deklaruar se ish presidenti serb Millosheviç, ishte një lider i madh, dhe se ai i kishte qëllimet më të mira, kjo nxiti interpretime nga më të ndry

No Pic available
  • 2019-02-07

Albin Kurti, politikani i suksesshëm anakronik për të cilin Shqipëria ska nevojë

Nga Besart KADIA Supozoni se merrni një  biletë dhuratë për të vizituar Ishujt Samoa (shtet i pavarur që nga viti  1997) dhe shihni me sytë tuaj se ky shtet i ri është i varfër, shumë më  i varfër se shtetet fqinje të Zelandës së Re dhe të Australisë. A do të  filloni të mend

Meta viziton Malin e Zi, Podgorica valëvit flamujt shqiptarë (Foto)
  • 2019-01-20

Meta viziton Malin e Zi, Podgorica valëvit flamujt shqiptarë (Foto)

Me ftesë të homologut malazez Milo Gjukanoviç, Presidenti i Republikës Ilir Meta nis nesër një vizitë dy ditore zyrtare në Mal të Zi. Ashtu siç duket edhe nga fotot, por edhe nga raportimet e shtypit lokal, rrugët e kryeqytetit Podgorica janë mbushur si asnjëherë më parë me ngjyrat k