Rezultate te kerkimit per termin: +Jugosllavis +Federale

Meta: total 239 / total_found 239 / time 0.000 / keyword[0] jugosllavis / docs[0] 4433 / hits[0] 6612 / keyword[1] federale / docs[1] 7199 / hits[1] 10103 /
HISTORI/ Shpërbërja e pashmangshme e Bashkimit Evropian
  • 2016-04-07

HISTORI/ Shpërbërja e pashmangshme e Bashkimit Evropian

Nga Brendan Simms dhe Timothy Less Studimet mbi integrimin evropian përbëjnë një nga drejtimet më aktive të kërkimeve shkencore në këto njëzet e ca vitet e fundit. Studiuesit e kësaj fushe kanë bërë analiza duke i dhënë mbështetje projektit evropian. Por a mos Evropa ka më shum

Mjeshtër i diplomacisë
  • 2016-04-02

Mjeshtër i diplomacisë

Ndërroi jetë në moshën 89 vjeçare ish-ministri i Jashtëm Hans Dietrich Genscher. Ministri i Jashtëm rekord i Gjermanisë, Genscher ishte një figurë që ka formësuar historinë gjermane të pasluftës Verica Spasovska DW E ngulitur thellë në memorien kolektive të gjermanëve ka mb

Pazari ballkanas i armëve si treg për terroristët
  • 2016-03-26

Pazari ballkanas i armëve si treg për terroristët

Një prej armëve të përdorura në Paris është e ngjashme me një model kinez të përdorur nga Shqipëria, armët e tjera ishin përdorur në luftërat e Bosnjës apo në Gjermaninë Lindore ...(vijon nga numri i kaluar) Në 23 qershor të vitit 2015, një Mercedes i bardhë kaloi përmes Rodb

Bulliqi e Isufi janë takuar me ekipin ndërkombëtar të demarkacionit me Malin e Zi
  • 2016-03-18

Bulliqi e Isufi janë takuar me ekipin ndërkombëtar të demarkacionit me Malin e Zi

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës e gjeografi, Shpejtim Bulliqi dhe kolegu i tij gjeograf, Florim Isufi, janë takuar me ekipin e ekspertëve ndërkombëtarë të thirrur nga presidentja Atifete Jahjaga për demrakcionin e kufirit me Malin e Zi. Përmes një statusi në profilin e tij në

Fjalimi i Thaçit në Institutin e Hagës për Drejtësi Globale
  • 2016-03-15

Fjalimi i Thaçit në Institutin e Hagës për Drejtësi Globale

Presidenti i zgjedhur i Kosovës Hashim Thaçi ka mbajtur një ligjëratë sot në Institutin e Hagës për Drejtësi Globale. Në fjalimin e tij të gjatë Thaçi ka folur për karrierën e tij që nga Lëvizja studentore e viteve nëntëdhjeta, formimin e UÇK-së, Konferencën e Rambujesë në vi

Kushtetuta e 74-ës siguronte autonomi, aktualja e bënë vendin jofunksional
  • 2016-02-28

Kushtetuta e 74-ës siguronte autonomi, aktualja e bënë vendin jofunksional

Sot mbushen 41 vjet kur Kosova e miratoi aktin më të lartë juridik - Kushtetutën e saj të parë, në historinë e saj juridike. Kjo ndodhi më 28 shkurt të viti 1974, deri më 23 mars të vitit 1989, kur do të ndryshohet Kushtetuta e vitit 1974, me çka suprimohet autonomia e Kosovës. Pas mi

MD: Dënimi i eprorëve të UÇK-së të shqyrtohet nga ndërkombëtarët
  • 2016-02-18

MD: Dënimi i eprorëve të UÇK-së të shqyrtohet nga ndërkombëtarët

Ministria e Drejtësisë ka reaguar ndaj vendimit të fundit të gjykatës serbe lidhur me dënimin e eprorëve të UÇK-së, pjesëtarëve të Brigadës 138 “Agim Ramadani” : Anton Quni , Rrustem Berisha , Xhafer Gashi, Demush Ga