Rezultate te kerkimit per termin: +Jugosllavis

Total: 1353
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:45.497Z

Pasuria e ish-Jugosllavisë i takon edhe Kosovës

Përveç trashëgimit të një pjese të borxhit ndërkombëtar para viteve të 90-ta, Kosova do duhej të kishte hise edhe në pasurinë e ish-Jugosllavisë thonë përfaqësues politikë dhe njohës të çësht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:01.260Z

Zbulohet sekreti 34 vjeçar i ish Jugosllavisë

JUGOSLLAVI-Sipas pretendimeve të Obren Djordjevicit, ish-shef i SDB-së të Serbisë, në arkivolin e mbuluar me flamurin e ish Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë nuk gjendej trupi i liderit komunist të këtij shteti, Josip Broz Tito. Sipas

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.621Z

SHBA: Pavarsia, rezultat i shprbrjes s Jugosllavis

Shtetet e Bashkuara t Ameriks kan mbrojtur fuqishm shpalljen e pavarsis s Kosovs para Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis. Prfaqsuesi i Departamentit t Shtetit, Harold Koh, prmendi argumente juridike dhe historike q uan deri n shpalljen e pavarsis. Sot, afro dy vite m pas, e shohim se shpallja e pavars

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:22.097Z

Skandaloze, për aeroportin e Tiranës, Kosova pjesë e Jugosllavisë

Edhe pse Kosova ka shpallur pavarësinë në shkurt të 2008-së dhe se Jugosllavia ka kohë që është shkatërruar, për Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës i cili bart emrin e humanistes shqiptare “Nënë Terezë&rd

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:34.128Z

Veseli: Trepça lëkundi themelet e Jugosllavisë

 Zëvendëskryetari i PDK-së, Kadri Veseli, përmes një postimi në rrjetin facebook, ka treguar se ndihet i privilegjuar sa herë ndodhet në mesin e minatorëve të Trepçës, aty ku filloi rrënimi i Jugosllavisë. ”Sa her&eu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:50.014Z

Skandal i UEFA-s, Serbia me himnin e ish Jugosllavisë

Ndeshja gjysëmfinale e kampionatit evropian për grupmoshat U19 mes Serbisë dhe Portugalisë ka sjellur një skandal nga UEFA. Para ndeshjes kur himnet duhej të interpretoheshin, lojtarët serb mbetën të shtangur kur himni i tyre filloj të këndohej

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:58.500Z

Raporti, CIA parashikoi fundin e Jugosllavisë më ‘92

Që në vitin 1990, Shërbimet e Inteligjencës amerikane kanë parashikuar shkatërrimin e Federatës Jugosllave. Lajmi u bë i ditur nga mediat serbe dhe kroate, pas publikimit të disa dokumenteve deri më tani sekrete. CIA kishte hartuar një raport se

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama