Rezultate te kerkimit per termin: +Juli +Prifti

Meta: total 483 / total_found 483 / time 0.000 / keyword[0] juli / docs[0] 840 / hits[0] 1042 / keyword[1] prifti / docs[1] 12114 / hits[1] 27963 /
No Pic available
  • 2017-09-17

Ullinjtë 2-mijëvjeçarë: Dëshmitarët e perandorisë së lashtë romake jetojnë ende në Spanjë

Në provincën Castillon të Spanjës, mund të gjesh shenja të jetës romake kudo. Vaji i ullirit që prodhohej nga pemët e provincës dikur është përdorur nga ushtarët romakë, ndërsa ullinjtë rreth 2 mijëvjeçarë prodhojnë edhe sot e kësaj dite. Zgjatime të rrugës antike Augusta që

No Pic available
  • 2017-09-08

Magjia e ishullit Fair: Ja si jetohet në fundin e botës

Kur David Brackenbury ishte gjashtë vjeç ai mori si dhuratë një glob të ishullit Fair. Kureshtar, ai kishte parë vendndodhjen e ishullit në hartë. Duke e vlerësuar nga qyteti industrial anglez i Derbit, si pikë më të largët që mund të arrish në det, atë e joshi ideja e të jetuarit

No Pic available
  • 2017-07-27

LISTA/ Dalin emrat, ja kush janë 977 fituesit e kredive të buta në Tiranë

TIRANE-Komisioni i Strehimit pranë Bashkisë së Tiranës ka caktuar më në fund emrat e familjarëve që përfitojnë kredi të butë. Bëhet fjalë për 977 banorë të Tiranës, të cilët kanë plotësuar të gjitha kushtet për tu përzgjedhur nga lista me 2257 aplikantë. Por në rel

No Pic available
  • 2017-07-26

Një mijë emrat e përfituesve të kredisë së butë nga Bashkia e Tiranës

Rreth një mijë familje të reja në Tiranë do të përfitojnë sot një kredi të butë. Këshilli Bashkiak pritet që të miratojë në mbledhjen e sotme listën e atyre që do të përfitojnë nga zbatimi i programit social të strehimit për kreditë e buta për blerjen e një shtëpie, duke m

No Pic available
  • 2017-07-17

The Economist: BE duhet ti tregojë Ballkanit se ka ende mundësi të bëhet pjesë e klubit

Në një analizë të perspektivës europiane të Ballkanit, pas samitit të Triestes,The Ecomonist sjell qasje nga gjashtë vendet që duken ende larg anëtarësimit. Artikulli thekson se oborri i brendshëm i Europës po rrëshqet drejt krimit dhe autoritarizmit Mjaft të hedhësh një sy dhe e da

No Pic available
  • 2017-05-21

Qyteti legjendar: Kërkimi i gjatë për Timbuktunë, tokën e diturisë përtej Saharasë

Europianët kanë ëndërruar gjatë për tiu qasur qytetit legjendar përtej Saharasë, që mbetet ende një mit. Emrat që i kanë vendosur kanë qenë të shumtë: Tombut, Tenbuch, Tombouctou. Timbuktu. Emrat nuk kanë rëndësi pasi bëhej fjalë për të njëjtin kërkim të europianëve në an

No Pic available
  • 2017-02-06

The Economist: Një kryengritës rebel në Shtëpinë e Bardhë

Ndryshimet e mëdha që po sjell ardhja në krye të Shtëpisë së Bardhë e Donald Trump dhe politikat e tij që kanë sjellë jo pak shqetësim mes qytetarëve amerikanë dhe aleatëve nëpër botë, kanë marrë vëmendje në shtypin ndërkombëtar. Perceptimet janë të ndryshme e të larmishme