Rezultate te kerkimit per termin: +Jupiter

Meta: total 76 / total_found 76 / time 0.000 / keyword[0] jupiter / docs[0] 76 / hits[0] 91 /
Jupiteri, jo vetëm më i madhi, por planeti më i vjetër i sistemit tonë diellor
  • 2017-06-21

Jupiteri, jo vetëm më i madhi, por planeti më i vjetër i sistemit tonë diellor

Edhe pse e dimë se Jupiteri është planeti më i madh në sistemin tonë diellor, një studim i ri ka konfirmuar teorinë se është edhe më i vjetri. Në studimin e parë të bërë deri më sot për përcaktimin e moshës së Jupiterit, studiuesit kanë zbuluar se gjigandi i gazit është 4.5

Ngiste makinën në gjendje të dehur, arrestohet ylli i golfit, Tiger Woods
  • 2017-05-29

Ngiste makinën në gjendje të dehur, arrestohet ylli i golfit, Tiger Woods

Ylli i njohur i golfit, Tiger Woods, është arrestuar në Floridë, i akuzuar se e ka drejtuar automjetin nën efektin e alkoolit. Zyra e sherifit në qarkun Palm Biç ka raportuar në faqen e vet në Internet se, Woods ishte dërguar në burg rreth orës 7 e mëngjesit sipas kohës lokale. Nga s

Melania Trump në kopshtin japonez
  • 2017-02-12

Melania Trump në kopshtin japonez

Zonja e Parë, Melania Trump ka kaluar një ditë në turin e Muzeut Morikam dhe Kopshtit Japonez me Akie Abe, gruan e kryeministrit të Japonisë. Ato të dyja ishin duke shijuar pamjet e luleve të ndryshme në plazhin Delray, Florida. Melania zbuloi se e dashuron natyrën dhe dëshiron të siguro

Çfarë ka ndodhur më 6 dhjetor?
  • 2016-12-06

Çfarë ka ndodhur më 6 dhjetor?

1768 – Në Edinburg të Skocisë del botimi i parë i Enciklopedisë Britanike, njohuri të përgjithshme të gjithanshme në gjuhën angleze; ky botim i parë përbëhej nga 3 vëllime; botimi i vitit 2010, përmban 32 vëllime (më shumë se 1 vëllim për çdo shkronjë të alfabetit angli

Çfarë ka ndodhur më 16 tetor?
  • 2016-10-16

Çfarë ka ndodhur më 16 tetor?

1793 – Mbretëresha e Francës, Marie Antoinette ekzekutohet në gijotinë nën akuzat për tradhti. Para se të martohej me mbretin Luigj, ajo ishte princeshë austriake – e bija e perandorit Francis I. Fillimisht të magjepsur nga personaliteti dhe bukuria e saj, populli francez në p

Si i fshiu aksidentalisht pamjet e zbritjes në Hënë  dhe 20 fakte që do të dëshironit ti dinit, për NASA-n
  • 2016-08-23

Si i fshiu aksidentalisht pamjet e zbritjes në Hënë dhe 20 fakte që do të dëshironit ti dinit, për NASA-n

NASA është duke planifikuar për të rritur bimë në Hënë Në qoftë se ato mund të lulëzojnë, edhe ne ndoshta mund të lulëzojmë. Shpikësi i armë shiringë Super Soaker ishte një shkencëtar i NASA-s, i cili gjithashtu ndihmoi në zhvillimin e bombarduesit Stealth dhe misionin Gali

Çfarë ka ndodhur më 18 gusht?
  • 2016-08-18

Çfarë ka ndodhur më 18 gusht?

293 pes – Themelohet tempulli më i hershëm i njohur romak i Venusit (ishte ndoshta kjo datë kur latinët filluan përshtatjen e emrave të perëndive nga përtej detit (Zeus për Jupiter dhe Afërditë për Venus). Kjo ngjarje shënoi edhe fillimin e institucionit Vinalia Rustica, një fes