Rezultate te kerkimit per termin: +Jusuf +Vrionin

Meta: total 30 / total_found 30 / time 0.000 / keyword[0] jusuf / docs[0] 1137 / hits[0] 1691 / keyword[1] vrionin / docs[1] 69 / hits[1] 86 /
Keni bërë dashuri me Ramën?: Jemi puthur pa pështymë kaq!
  • 2019-04-09

Keni bërë dashuri me Ramën?: Jemi puthur pa pështymë kaq!

Nga Mimoza Ahmeti As unë nuk e dija deri atë mëngjes kur ra telefoni: Jam unë, tha ai, sot më 11°° te Lidhja e Shkrimtarëve. Kishte fytyrën e habisë natyrale dhe sytë e tij ishin dy flegra pas të cilave montohej në distancë inteligjenca, trupi i tij i mëndafshtë i pështjellë me

I përjetshmi plaku i Vlorës dhe Shqipërisë
  • 2019-01-23

I përjetshmi plaku i Vlorës dhe Shqipërisë

Bajram Peçi Lufta e madhe kombëtare, që u bë në shekuj nga atdhetarët shqiptarë, kulmimin e të cilës e pati në kryengritjet e viteve 1911 dhe 1912, u kurorëzua me shpalljen e pavarësisë në Vlorë, në 28 nëntor 1912. Njëri prej tyre, mbase më i madhi i kohës së tij, ishte Ismail Q

Jusuf Vrioni- Kalvari i intelektualit në totalitarizëm
  • 2016-12-17

Jusuf Vrioni- Kalvari i intelektualit në totalitarizëm

Odiseja e Jusuf Vrionit ilustron kalvarin e intelektualit në regjimin totalitar shqiptar. Fati i tij është  prova sine qua non se ai regjim ishte para dhe mbi të gjitha, pushteti i mediokres mbi vlerat e mirëfillta, në art, letërsi, shkencë e gjetkë. [] Jusuf Vrioni, do të ishte nj

Fotaq Andrea, studiues dhe zbulues në fushën albanologjike, antologjist e përkthyes i niveleve të larta
  • 2016-05-31

Fotaq Andrea, studiues dhe zbulues në fushën albanologjike, antologjist e përkthyes i niveleve të larta

Nga Thanas L. GJIKA (Ese për frankofonin shumëdimensional Fotaq Llazi Andrea) Në Shqipërinë e shekullit të XX-të, si edhe në vendet e tjera ballkanike, gjuha frënge ka qenë gjuha më e përhapur si gjuhë e politikës shtetërore. Këtë pozitë frëngjishtja nuk e humbi as kur gjuha ruse

Jusuf Vrioni, Adoleshenti i përjetshëm
  • 2016-03-16

Jusuf Vrioni, Adoleshenti i përjetshëm

ose odiseja e intelektualit në regjimin totalitar shqiptar Jusuf Vrioni, sot njëqindvjetori i lindjes! Nga Klara Buda Sot mbushen 100 vjet nga lindja e një figure të shquar të kulturës shqiptare dhe të lidhur ngushtë me historinë e totalitarizmit shqiptar, Jusuf Vrioni, juristi, politologu,

Arif Dino, një korife shqiptar i modernizmit
  • 2015-12-18

Arif Dino, një korife shqiptar i modernizmit

Në dialogun e tij me poetin e madh francez Alain Bosquet[1], Jashar Qemali kujtonte në Paris rininë e tij dhe miqësinë me dy vëllezërit shqiptaro-turq, Arif dhe Abedin Dino, nipat e Abedin Pashë Dinos, një prej figurave të shquara të lëvizjes kombëtare të kohës së Lidhjes së P

Dy shqiptarë dhe aventurat parisiene
  • 2015-12-18

Dy shqiptarë dhe aventurat parisiene

Historia e dy vëllezërve shqiptarë Arif dhe Abedin Dino në letrat europiane Në dialogun e tij me poetin e madh francez Alain Bosquet[1], Jashar Qemali kujtonte në Paris rininë e tij dhe miqësinë me dy vëllezërit shqiptaro-turq, Arif dhe Abedin Dino, nipat e Abedin Pashë Dinos, një