Rezultate te kerkimit per termin: +Jusuf +Vrionit

Meta: total 53 / total_found 53 / time 0.000 / keyword[0] jusuf / docs[0] 1137 / hits[0] 1691 / keyword[1] vrionit / docs[1] 168 / hits[1] 251 /
Keni bërë dashuri me Ramën?: Jemi puthur pa pështymë kaq!
  • 2019-04-09

Keni bërë dashuri me Ramën?: Jemi puthur pa pështymë kaq!

Nga Mimoza Ahmeti As unë nuk e dija deri atë mëngjes kur ra telefoni: Jam unë, tha ai, sot më 11°° te Lidhja e Shkrimtarëve. Kishte fytyrën e habisë natyrale dhe sytë e tij ishin dy flegra pas të cilave montohej në distancë inteligjenca, trupi i tij i mëndafshtë i pështjellë me

Klod Dyran, historia e një burri të jashtëzakonshëm
  • 2018-09-30

Klod Dyran, historia e një burri të jashtëzakonshëm

Luan Rama Claude Durand (Klod Dyran), iku tepër herët nga kjo botë kur ndërkohë e kishte lënë fushën e botimeve dhe ishte hedhur në botën e shkrimit, në pasionin e tij të parë, shkrimin e romaneve, eseve dhe të teksteve historike, si Isha numri Një, Agjenti i Solzhenicinit, Pavioni i

No Pic available
  • 2018-04-21

Në Paris 12 vjet më parë me Ornela Vorpsin

Luan Rama Të përshkosh me biçikletë mes për mes Parisin në kohë të bukur është e këndëshme, por jo në kohë me erë dhe kur piklon. Duhet të kaloj buzë Senës, të lë anash Musée dOrsay dhe Louvre, të zbres bregun krah Conciergèrie apo ish burgut të kohës së Revolucionit Franc

Ambasada Franceze dhuron botimet e Kadaresë në frëngjisht
  • 2018-03-05

Ambasada Franceze dhuron botimet e Kadaresë në frëngjisht

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, ka hapur dyert e Sallës Franceze të Leximit, një hapësirë me destinim kulturor frankofon, në shërbim të leximit, të shkëmbimit të informacionit, të dijes por edhe kënaqësisë estetike. Gjatë përurimit, me praninë e Ambasadores së Francës, Mini

Jusuf Vrioni- Kalvari i intelektualit në totalitarizëm
  • 2016-12-17

Jusuf Vrioni- Kalvari i intelektualit në totalitarizëm

Odiseja e Jusuf Vrionit ilustron kalvarin e intelektualit në regjimin totalitar shqiptar. Fati i tij është  prova sine qua non se ai regjim ishte para dhe mbi të gjitha, pushteti i mediokres mbi vlerat e mirëfillta, në art, letërsi, shkencë e gjetkë. [] Jusuf Vrioni, do të ishte nj

Panairi i Librit në Prishtinë me rreth 4.500 tituj të viteve të fundit
  • 2016-06-07

Panairi i Librit në Prishtinë me rreth 4.500 tituj të viteve të fundit

Pasditen e së martës do të nis në Prishtinë edicioni 18-të i Panairit të Librit, që do të mbahet mes datave 7 dhe 12 qershor në Pallatin e Rinisë. Besian Zeneli, nga Shoqata e Botuesve të Kosovës, ka konfirmuar javë më parë për KosovaLive se në këtë panair po planifikohet të pr

Panairi i Librit në Prishtinë u hap me rreth 2.000 tituj të rinj
  • 2016-06-07

Panairi i Librit në Prishtinë u hap me rreth 2.000 tituj të rinj

Në praninë e botuesve, shkrimtarëve, lexuesve e përfaqësuesve institucional, nisur nga kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ambasadorë nga vende të ndryshme e zyrtarë nga Shqipëria, pasditen e së martës në Prishtinë Panairi i Li