Rezultate te kerkimit per termin: +Kadare

Meta: total 1000 / total_found 3818 / time 0.002 / keyword[0] kadare / docs[0] 3818 / hits[0] 10700 /
E vërteta e gjyqeve për dashurinë e Bujar Lakos. Si e sulmoi ish-e dashura
  • 2017-02-13

E vërteta e gjyqeve për dashurinë e Bujar Lakos. Si e sulmoi ish-e dashura

Klithmë nga qielli, nga shpirti, gjithë ajri më merr frymën, ka ikur Bujo! Lajm i dhimbshëm, therës, që ne miqtë, si dhe familja, e kemi të papërballueshëm. Ikja e Bujos ishte apeli më i fuqishëm për respektin ndaj artit të ekranit shqiptar. Secili nga ne do të dëshironte të ik

Migjeni i censuruar8221 i Kadarese cila eshte e verteta
  • 2017-02-10

Migjeni i censuruar8221 i Kadarese cila eshte e verteta

p styletext-align justifyThuhet se redaktoret jane armiqte me te medhenj te shkrimtareve Dhe kjo eshte e kuptueshme Ata jane kirurget letrare qe mund ti japin jete vepres ose ta varrosin ate pergjithnje ne pluhurin e harresesbrbr p styletext-align justifyNuk dihet saktesisht ne fakt nese ata thjesht

Musine Kokalari, kujtohet Gruaja-Libër
  • 2017-02-10

Musine Kokalari, kujtohet Gruaja-Libër

100 vjetori i Musine Kokalarit, Kumbaro: Gati projekti i zbatimit për rikonstruksionin e shtëpisë së lindjes në Gjirokastër! Është përkujtuar në 100 vjetorin e lindjes një prej figurave më dinjitoze të qëndresës kundër diktaturës komuniste, intelektualja Musine Kokalari.Ministrja e

No Pic available
  • 2017-02-09

Nga Blendi Fevziu /Dritëro Agolli, diktatura dhe debati për nderimin e tij!

Nga Blendi Fevziu Ikja nga kjo jetë e Dritëro Agollit, ka rihapur një debat të ndezur që në thelb ka qëndrimin ambig që kjo shoqëri ka mbajtur dhe mban ndaj të shkuarës diktatoriale në këto 26 vite të shoqërisë së lirë. Cili është qëndrimi që Shqipëria e pas 1990 duhet të mba

Dritëro Agolli dhe palaçot mediatikë
  • 2017-02-09

Dritëro Agolli dhe palaçot mediatikë

Debatet për të shkuarën e njerit të madh të letrave të shuar disa ditë më parë, Dritëro Agolli nuk kanë reshtur gjatë tërë këtyre ditëve. Teksa trupi i të ndjerit nuk kishte pushuar mirë në banesën e përjetshme, herë njëri e herë tjetri, analistët filluan komentet që e

No Pic available
  • 2017-02-08

Fitorja e fundit e Dritëroit ndaj Kadaresë

Nga Andi Bushati Lamtumira e fundit që i’u dha Dritëro Agollit, bilanci i shpejtë që u bë në ditët e ikjes së tij, nuk rihapi në Shqipëri (me ndonjë përjashtim të rrallë) të gjitha dilemat dhe pasionet, që ngërthejnë ata njerëz që kanë jetuar në dy kohë aq kundërthënë

Atdheu dhe shtëpia, Ismail Kadare dhe Luan Starova
  • 2017-02-08

Atdheu dhe shtëpia, Ismail Kadare dhe Luan Starova

Virion Graci Kërkimi i origjinës vetjake ka qenë nga shtysat e forta, dramtike e njerëzore njëkohësht, që i ka vënë shkrimtarët në ballafaqime të gjera me të kaluarën e tyre, me faktet autobiografike, me ndodhitë e ndryshme mbresëlënëse e vendimtare. Për një pjesë shkrimtarësh,