Rezultate te kerkimit per termin: +Kadares

Meta: total 1000 / total_found 2299 / time 0.001 / keyword[0] kadares / docs[0] 2299 / hits[0] 5472 /
Pas Skënderbeut, Supermenit e Mrikës, ish-deputeti zbulon Doruntinën e qeverisë
  • 2019-03-10

Pas Skënderbeut, Supermenit e Mrikës, ish-deputeti zbulon Doruntinën e qeverisë

Një ironi therëse ka përdorur ish-deputeti i PD, Luçiano Boçi për të shënjestruar ministren e re të Arsimit, Besa Shahini. Duke sjellë në vëmendje epitetet që kanë dalë në media dhe rrjetet sociale për Vangjush Dakon, Mimi Kodhelin apo edhe vetë kryeministrin Edi Rama, si Skënderb

Vizita në Danimarkë e Suedi e Kadaresë, ku kërkohej të botohej Gjenerali..
  • 2019-02-25

Vizita në Danimarkë e Suedi e Kadaresë, ku kërkohej të botohej Gjenerali..

Në vitin 1971 shkrimtari Ismail Kadare bashkë me një delegacion kulturaltë kryesuar nga Mistro Treska, udhëtuan drejt Danimarkës dhe Suedisë, ku ndër të tjera, është kërkuar dhe mundësia e botimit të romanit Gjenerali i ushtrisë së vdekur. Sipas dosjes 447, gjendur në Arkivin Qendro

Hakmarrja tragjike e dashurisë
  • 2019-02-21

Hakmarrja tragjike e dashurisë

Mexhit Prenci Përsiatje për dramën dhe spektaklin PROSTITUTA të dramaturgut dhe regjisorit profesionist LEKA BUNGO Prolog. Dom Simoni përpara spektatorëve:. Mirëmbrëma dhe mirëse keni ardhur në teatër. Do të përpiqem të ringjalli përpara jush një histori të vërtetë. Të vërtetë

83-vjetori i Kadaresë, Rama: Mbetet maja e penës së letërsisë shqipe
  • 2019-01-28

83-vjetori i Kadaresë, Rama: Mbetet maja e penës së letërsisë shqipe

Kryeministri Edi Rama e ka nisur këtë mëngjes me një urim për ditëlindjen e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare. Në Instastory, Rama thotë se Kadare mbetet maja e penës së letërsisë shqipe. “Veprat e tij janë përkthuer në rreth 45 gjuhë të ndryshme, duke e bërë atë

Ismail Kadare, 83 vitet e arta të mjeshtrit të shqipes
  • 2019-01-28

Ismail Kadare, 83 vitet e arta të mjeshtrit të shqipes

Ismail Kadare një prej shkrimtarëve më të mëdhenj të kohës, mbush sot 83 vjeç. Bashkë me bashkëshorten e tij Helena ai ndodhet në këtë përvjetor në Paris, ku me siguri telefoni i familjes nuk ka pushuar nga urimet. Ditëlindjet e shkrimtarëve të mëdhenj si Kadare kthehen në ditë

83-vjetori i Kadaresë, Rama: Maja e penës së letërsisë shqipe
  • 2019-01-28

83-vjetori i Kadaresë, Rama: Maja e penës së letërsisë shqipe

Kryeministri Edi Rama e ka nisur këtë mëngjes me një urim për ditëlindjen e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare. Në Instastory, Rama thotë se Kadare mbetet maja e penës së letërsisë shqipe. “Veprat e tij janë përkthuer në rreth 45 gjuhë të ndryshme, duke e bërë atë

Kadareja dhe Byroja politike në ekzil
  • 2019-01-28

Kadareja dhe Byroja politike në ekzil

– Sot, në ditëlindjen e shkrimtarit Zija Çela Nuk e di pse mu kujtua shkrimi Vepra e Ismail Kadaresë nuk pranon asnjë kadastër, që e pata botuar më 5 shkurt 1991 në gazetën Zëri i popullit, në atmosferën e zhurmës që bëhej atëherë për strehimin e tij politik në Francë. Ps