Rezultate te kerkimit per termin: +Kalabri

Meta: total 389 / total_found 389 / time 0.000 / keyword[0] kalabri / docs[0] 389 / hits[0] 515 /
Trafik droge Shqipëri-Itali me familjen siçiliane, shqiptarët i gjen belaja (EMRAT)
  • 2019-04-01

Trafik droge Shqipëri-Itali me familjen siçiliane, shqiptarët i gjen belaja (EMRAT)

Një operacion antidrogë i zhvilluar në Emilia Romanja, Abruzzo, Kalabri dhe Messina ka çuar në pranga 9 persona, mes të cilëve edhe dy shqiptarë që bashkëpunonin me një familje siciliane të drogës. Grupi kriminal trafikonte drogë mes Shqipërisë, ndërsa bazën e kishte bazën në Mes

Skuadra speciale anti-mafie! Në gjueti të bosëve të Ndragheta-s
  • 2019-01-25

Skuadra speciale anti-mafie! Në gjueti të bosëve të Ndragheta-s

Bëhet fjalë për një zonë në të cilën shteti është nuk funksionon. Duke pritur momentin e saktë për të vepruar dhe kapur një nga arratisurit e Aspromontes. Kush janë dhe si punojnë agjentët e gjuetisë, departamenti special, anti-‘ndrangheta Zona e Kalabrisë – Vibo Valen

Papa mesazh politikanëve shqiptarë: Ndihmoni të rinjtë të mos emigrojnë!
  • 2018-11-19

Papa mesazh politikanëve shqiptarë: Ndihmoni të rinjtë të mos emigrojnë!

Në Vatikan është pritur sot nga Papa Françesku një delegacion shqiptar, i përbërë nga politikanë dhe një përfaqësi e besimeve fetare shqiptare e arbëreshe, me rastin e 550-vjetorit të ndarjes nga jeta të heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Pasi vlerësoi rolin e Skënderbeu

Viti i Skënderbeut, yjet e muzikës shqiptare koncert në Itali
  • 2018-11-18

Viti i Skënderbeut, yjet e muzikës shqiptare koncert në Itali

Ermal Meta, Dua Lipa, Olen Çezari, Inva Mula, Kledi Kadiu, Genc Tukiçi, Reme Lahaj, Elhaida Dani, Lorik Cana, Eno Peci, Erza Muqolli: një kast i yjeve shqiptarë për koncertin Të Bashkuar në Muzikën dhe Kujtimin e Skënderbeut, organizuar nga Ambasada e Shqipërisë në Selinë e Shenjtë, i

Kush janë Arbëreshët, ose shqiptarët e Italisë? (FOTO)
  • 2018-11-12

Kush janë Arbëreshët, ose shqiptarët e Italisë? (FOTO)

Busti i Gjergj Kastriot Skënderbeut në qendër të Cosenza-s Përfaqësojnë një nga grupet etnike më të mëdha në numër përtej Adriatikut. Prej shekujsh ky komunitet i pranishëm para së gjithash në jug, ka ditur të ruajë një specifikë të veçantë: nga gjuha te ritet fetare deri te

Presidenti Meta në Kalabri: Arbëreshët janë pasuri ndërkombëtare
  • 2018-11-07

Presidenti Meta në Kalabri: Arbëreshët janë pasuri ndërkombëtare

Presidenti i Republikës Ilir Meta, në kuadër të vizitës zyrtare në Kalabri u takua me Ipeshkvin e Eparhias së Ungrës (Eparkia e Lungros), Hirësinë e Tij Donato Oliverio si dhe me autoritetet vendore e përfaqësues të bashkësisë arbëreshe, të cilët organizuan një pritje madhështore

Një problem me Presidentin, Meta poston foto nga avioni
  • 2018-11-06

Një problem me Presidentin, Meta poston foto nga avioni

Në kohën kur Parlamenti ishte mbledhur të votonte shkarkimin e ish-ministrit Fatmir Xhafaj dhe kryeministri rama po mbante një fjalim me nota kritike, por edhe vlerësuese për Presidentin e Republikës për mosdekretimin e Sandër Lleshit, Ilir Meta është shfaqur i qetë. Kreu i shtetit ka po