Rezultate te kerkimit per termin: +Kaligula

Meta: total 52 / total_found 52 / time 0.000 / keyword[0] kaligula / docs[0] 52 / hits[0] 80 /
No Pic available
  • 2018-10-01

Reshat Arbana, Roza Anagnosti, Altin Basha triumfojnë në Festivalin e Teatrit

Vdekja e Dantonit, vepra e Teatrit Shqiptar të Shkupit, mbylli siparin e Festivalit Mbarëkombëtar të Teatrit. Pas përfundimit të shfaqjes juria e përbërë nga Qëndrim Rijani, Luli Bitri, Josif Papagjoni, Shkunbin Istrefi dhe kryesuar nga Ndriçim Xhepa shpalli fituesit e cmimeve. Aktori i r

Rikthehet Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit
  • 2018-09-24

Rikthehet Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit

Rikthehet Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit, ngjarja më e rëndësishme teatrore e vitit, me pjesëmarrjen e 14 trupave nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia. Festivali hapi siparin me shfaqjen TAG me regji të Andia Xhungës dhe autor Bashkim Hoxhën në skenën e re të ArtTurbina. M

Në kthinat e kujtesës së Arta Markut
  • 2018-02-22

Në kthinat e kujtesës së Arta Markut

Amantia Kapo Verën e kaluar, kisha marrë librin Kthinat e kujtesës të Arta Marut, si bashkëshoqërues të një rrugëtimi të gjatë veror nëpër Peloponez duke menduar ta lexoja në intervalin e dy kapitujve të një tjetër libri Kapedan Mihali të shkrimtarit të mirënjohur Nikos Kazantzak

Çfarë e lidh qeverinë britanike me shembjen e Perandorisë Romake?
  • 2017-11-06

Çfarë e lidh qeverinë britanike me shembjen e Perandorisë Romake?

Çfarë e lidh qeverinë britanike me shembjen e Perandorisë Romake? Atmosfera në Londër është si e fundit të botës dhe sundimi i Theresay May-t po lëkundet, Barbara Wesel Nga Barbara Wesel -DW Ajo e ka mbijetuar dështimin në zgjedhje në qershor dhe rrjedhën kaotike të negociatave të B

No Pic available
  • 2017-03-28

Çfarë ka ndodhur më 28 mars?

37 – Senati romak emëron Kaligulën Perandor. Emri i tij i vërtetë ishte Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus, por kur ishte fëmijë, dy ose tre vjeç, Gaius, ndërsa shoqëronte atin e tij, Germanicus, në fushata, vishej me uniformë, përfshi këpucë ushtarake, prej këtyre iu dha e

Çfarë ka ndodhur më 24 janar?
  • 2017-01-24

Çfarë ka ndodhur më 24 janar?

41 – Perandori romak Caligula, i njohur për sjellje tekanjoze dhe despotizëm mizor, vritet nga Garda e tij Pretoriane, e cila shpalli xhaxhain e tij, Claudius, si Perandor. Kaligula ishte i treti perandor i Romës, dhe i pari i vrarë nga vetë romakët. Për mizori ai ia kalon edhe nipit t

Çfarë ka ndodhur më 31 gusht?
  • 2016-08-31

Çfarë ka ndodhur më 31 gusht?

12 Lind Kaligula, perandor romak. Kaligula sundoi në vitet 37-41. Ai është i njohur për një sërë veprimesh të çuditshme, si shpallja e luftës në det dhe shpallja e vetes Zot. Mbretërimi i tij ishte premtues në fillimet e veta, por pas një periudhe të vështirë që kaloi për shkak