Rezultate te kerkimit per termin: +Kalkuta

Total: 324
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:46.948Z

Kalkuta e Terezes

Kjo fjetore ne qiell te hapur U cel dje ne Biblioteken Kombetare ekspozita e fotografeve Elisa Venturelli e Federica Miglio. Nen titullin Ne gjurmet e Nene Terezes se Kalkutes ekspozita sjell imazhe te marra prej albumit Bukuri e harruar i cili eshte botuar ne Itali me rastin e 100-vjetorit te l

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:06.355Z

Nënë Tereza, krenarë edhe në Kalkuta

E kanë quajtur shenjtorja e të varfërve, bamirësja e madhe, misionarja që tregoi se dashurinë dhe mirësinë e meritojnë të gjithë njëlloj, por disa e konsiderojnë edhe si "ndërgjegjien e Kalkutës", qytetit të saj të adoptuar. Në vigjiljen e shenjtërimit të Nënë Terezës, rrug

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.397Z

Kalkuta, mijëra persona kujtojnë Nënë Terezën

Mijëra persona të devotshëm janë dyndur e grumbulluar të enjten në ambientet e "Misionareve të bamirësisë", urdhëri i themeluar nga vetë Nënë Tereza, për të shënuar dhe përkujtuar 100 vjetorin e lindjes së saj, me një meshë speciale. Mesha është zhvilluar në lindje të qyt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:21.588Z

India, Papës: Nënë Tereza të shpallet shenjtore në Kalkuta

  Konferenca episkopale indiane i ka kërkuar zyrtarisht Papa Françeskut të zhvillojë ceremoninë e shenjtërimit të Nënë Terezës në Kalkuta. Peshkopët indianë dhe popullsia katolike e këtij vendi dëshirojnë që Papa Françesku të celebrojë personalisht Meshën e Shenjtërimit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:06.347Z

Kalkuta falenderon Nënë Terezën

Kur na ndajnë tashmë vetëm pak orë nga shenjtërimi i Nënë Terezës, qytetarët e Kalkutës, vendit të cilit humanistja shqiptare i kushtoi pjesën më të madhe të jetës së saj, shprehen se ndihen mjaft të lumtur për këtë nderim që po i bëhet figurës së saj. Përgjatë ditëve të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:05.842Z

Maradona i çmend, Kalkuta në delir

Mbërrin Diego dhe Kalkuta çmendet. Mijëra tifozë në delir në qy tetin e Indisë e kanë pritur vizitën e trajnerit të kombëtares së Argjentinës, siguria e të cilit garantohej nga 5 mijë persona. "Pibe de Oro", i cili e vizitonte për herë të parë Indinë, është përshëndetur që n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:57.044Z

Kalkuta, përkujtohet lideri shpirtëror i Indisë

Mahatma Gandi, simboli i qëndresës paqësore, është kujtuar në 64-vjetorin e vdekjes në një mënyrë krejt të veçantë. Mbrojtësi i guximshëm i politikës paqësore dhe lider i padiskutueshëm i Indisë së re është kujtuar në Kalkuta nga rreth 500 fëmijë të veshur si ai. 500 Gandi-

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama