Rezultate te kerkimit per termin: +Kalkuts

Total: 3
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.394Z

Sot 100 vjetori i lindjes së Nënë Terezës. Ceremoni perkujtimore në Tiranë dhe botë

Prkujtohet sot n gjith botn 100 vjetori i lindjes s bamirses shqiptare Nn Tereza. N Tiran gjat dits do t zhvillohen aktivitete te ndryshme, ndrkoh qe nje meshe ne nderim t saj pritet t mbahet n katedralen e Vaut t Dejs. Festime do t zhvillohen edhe n Kosove e Maqedoni. Nderkaq n Kalkuta, Misi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:38.550Z

India krijon monedhën me portretin e Nënë Terezës

Qeveria indiane ka krijuar monedhn prej pes rupish n nderim t Nn Terezs pr t shnuar ditlindjen e saj. Ministri i Financave, Pranab Mukherjee, realizoi monedhn dhe ia prezantoi at Presidentit Pratibha Patil n funksion t shtetit. Nn Tereza ishte nj murgesh katolike shqiptare, ajo l

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.396Z

Sot 100 vjetori i lindjes së Nënë Terezës

“Un gjithmon e kam n zemr popullin tem shqiptar”. Kto jan fjalt e shkruara n shqip nga vet dora e Nn Terezs m 10 shtator 1979, dita kur ajo u nderua me mimin “Nobel”. Kjo letr n origjinal, mendohet t jet pjes e ditarit t saj. Nj shqipe jo e ditve t sotme, q tregon pr origjina

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.396Z

Rruga e Paqes për Nënë Terezën, Topi: Sakrifikoi për të varfrit

Ne 100-vjetorin e lindjes se Nene Terezes presidenti i republikes Bamir Topi priti misionaret e paqes. Ne fjalen e tij Topi tha se Nene Tereza zeri ishte i te varfereve ne te gjithe boten. E do te jete e afert dita qe do te shenjterohet e lumja Nene Tereza. “Nn Tereza ishte zri i milionav

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.411Z

Bota kremton 100-vjetorin e lindjes së Nënë Terezës

E gjith bota kremton sot 100-vjetorin e lindjes s humanistes s madhe shqiptare, Nn Tereza, murgesha e cila u kthye n simbolin e paqes e t dashuris. Qindra njerz u mblodhn n shtpin e saj n Kalkut. Me qirinj n duar, ata u gjunzuan prpara varrit t saj dhe u lutn s bashku, n nj koh q kryepeshkopi i Kalk

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:14.634Z

Nënë Tereza, shqiptarët nuk e dinin për Nobelin

Kronologji e shtypit shqiptar nga koha kur misionarja shqiptare vizitoi për herë të parë Shqipërinë sht nj njoftim i that q vjen m 15 gush 1989 nga shtypi zyrtar i kohs, kur Nn Tereza bn vizitn e par n Shqipri. Vetm dy radh njoftojn ardhjen e saj, pa asnj sensacion tjetr prc

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:42.631Z

Jeta e panjohur e babait të Nënë Terezës

Jeta e Kolë Bojaxhiu, patriotit dhe humanistit shqiptar Nga Gjek Gjonlekaj/ New York      Pothuajse t gjithë autort e huaj q shkruajn pr Nn Terezën, theksojn n mnyr t veçant atdhedashurin e prindrve t saj, sidomos t babait, Kol Bojaxhiut. Prelati austriak Mons . Leo Masburg n kapitullin e 9-t

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama