Rezultate te kerkimit per termin: +Kallamasit

Total: 0
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:40.686Z

Zbulohen punishtet prehistorike

Në afërsi të fshatit Kallamas të Komunës së Liqenasit, në Korçë, janë zbuluar dhe dy punishte, ku banorët prehistorikë prodhonin vegla pune prej guri. Arkeologët thanë se ky vendbanim që shtrihet në bregun e liqenit të Prespës së Madhe, njihet si "vendbanimi i Kallamasit" ose me t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:40.682Z

Zbulohen dy punishte artizanale

 Gjithkush i njeh veglat e punës që janë përdorur në kohët prehistorike. Prej guri e druri, stralli e briri, prej metali më vonë. Por këto kohë, gjatë gërmimeve që arkeologët e ekipit shqiptaro-francez, të cilët janë gjendur në zonën e Korçës, këto ditë kanë zbulua

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.279Z

Gërmimet arkeologjike, 20 ekspedita për këtë vit

20 ekspedita arkeologjike jan programuar nga Instituti i Arkeologjis gjat ktij sezoni. Drejtoresha e Institutit Shpresa Gjongecaj pohon se arkeologt shqiptar presin t prqendrohen n grmime t rndsishme duke nisur nga Antikiteti e deri n Mesjetn e von, por kt vit gjithka do t varet nga fondet. Shpresa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:26.913Z

Amantia, projekti i ri i gërmimeve arkeologjike për vitin 2013

TIRANË- Këshilli Kombëtar i Arkeologjisë miratoi sot, projektet e reja të gërmimit arkeologjik shkencor për vitin 2013, ku përveç atyre që janë vazhdim nga viti që shkoi, do të fillojë edhe një projekt i ri në rrë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:53.421Z

Me shume na germojne te huajt

Projekti me i ri Shkodra pritet te jete ngjarje per arkeologjine me zbulimin e arkitektures se qytetit ku behet fjale per nje program menaxhimi si Park Arkeologjik Dje ne Ministrine e Kultures eshte mbajtur mbledhja e 18-te e Keshillit Kombetar te Arkeologjise ku jane miratuar p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:20.172Z

Buxheti mban peng 20 ekspedita arkeologjike, MASH asnjë përgjigje

Shteti, indiferent ndaj pasurisë së trashëgimisë kulturore kombëtare Gjatë këtij sezoni ishin programuar 20 ekspedita arkeologjike, të cilat do të shtriheshin nga veriu në jug të vendit. Megjithëse ato duhet të kishin filluar prej disa kohësh, nga Instituti i Arkeologjisë mësohet se

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:53.416Z

Në kërkim të gjurmëve të humbura ilire

SHKRUAN: Aida Tuci 04-03-2011 11:22Gjurmët e humbura të arkitekturës greko-ilire për shkak të rindërtimit në kohën e Mesjetës, në periudhën veneciane dhe turke, kërkon t’i zbulojë pikërisht në Shkodër profesori polak i arkeologjisë, Piotr Dyzcek, i cili mbërriti në Shqipëri n

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama