Rezultate te kerkimit per termin: +Kanins

Meta: total 6 / total_found 6 / time 0.000 / keyword[0] kanins / docs[0] 6 / hits[0] 9 /
No Pic available
  • 2010-07-26

ZMQ, akuza për abuzime me Kalanë e Kaninës

Zyra pr Mbrotjen e Qytetarve ka dorzuar sot prova te abuzimeve kriminale q po bn kryetari i Komuns s Kanins me fondet e buxhetit t shtetit. Disa dhjetra foto dhe nj video kaset e regjistruar nga nj banor i Kanins, dshmojn sesi kryekomunari prdor gurt afro 2 mij-vjear t Kalas s Kanins, pr t ndrtuar r

No Pic available
  • 2010-07-06

Kisha e Marmiroit, të vetmit pelegrinë - barinjtë!

Në fund të gadishullit të Karaburunit, aty ku ai bashkohet me luginën e Dukatit, ndodhet një objekt kulti i harruar prej kohësh do mngjes kur dielli ndrion kreshtn e Shashics e do mbrmje, kur ai zbret pas n Adriatik, ajo qndron gjithmon aty, duke mbretruar e vetme n heshtjen

No Pic available
  • 2008-11-01

Syrja Eqerem Bej Vlora, 2000 libra t rrall n fondin e art

Lidhur me traditn dhe koha kur shfaqen qartazi gjurmt e saj mesojm se tradita e ksaj bibloteke z fill hert.Prapa kohve me mjegull.Kodikt ,dorshkrimet e rralla t Himars dhe Vlors n shekujt XIII-XVI,bibloteka e Mekatit 1672,at t familjes Vlora shekulli XVIII,bibloteka e Manastirit t Zvrnecit,at t kis

No Pic available
  • 2008-11-01

Qndra Historike e nj qyteti historik n nj gjendje t mjeruar

Qndra historike e qytetit historik dhe turistik t Vlors sht sheshi i njohur i Flamurit.Vendi ku nj grup historiansh i mbeten stoik argumentave se ktu sht ngritur flamuri n ditn e bekuar shqiptare,nj dit vjeshte t fundit ,n nntorin e dyt pas atij t Sknderbeut,q i prket vitit 1912.Qndra historike bren

No Pic available
  • 2008-11-01

VILHELME VRANARI(HAXHIRAJ) VJEN N LETRSI SI ANTIGONA E LASHTSIS...

Ka ndjer lvizje shpirti.Ardhur nga mjegullina qiellore.Rrzoheshin kshtu meteor.Brenda atij shpirti, goditje galaktikash.Pika e vess.Prmbi varrin e askujt.Pika e lotit prmbi krah-drursh lakuriq,tatpjet bregut po zbret.Shkaprdredhur.Kshtu nis nj rrfim,poetja dhe shkrimtarja Vilhelme Vranari(Haxhira

No Pic available
  • 2008-11-01

N muzeun e Pavarsis, n Vlor

Stausi kombtar Muzeu i Pavarsis Kombtare sht ndrtesa origjinale, i prket asaj kohe,ndodhet n Vlor,qyteti ku flamuri kuq e zi, rreth 94 vite m par,n ditt e fundit t vjeshts t vitit 1912,u ngrit ky flamur duke shpallur indipendencn e shtetit shqiptar. Muzeu i pavarsis Kombtare ka patur vazhdimisht