Rezultate te kerkimit per termin: +Kardinal

Meta: total 699 / total_found 699 / time 0.000 / keyword[0] kardinal / docs[0] 699 / hits[0] 1434 /
Vojtila-Agca, pas atentatit të Papa Xhovanit para 39 vjetësh
  • 2019-03-09

Vojtila-Agca, pas atentatit të Papa Xhovanit para 39 vjetësh

Një libër (Chiarelettere), i cili supozon një ndërthurje të komploteve të Vatikanit dhe masonerisë devijonte pas vrasjes së Papës Gjon Pali II nga vrasësi turk Ali Agca në vitin 1981 Ka fjalë që rrotullohen rreth librave dhe ndonjëherë kanë kuptim – të papritur – për at

Abuzimet seksuale, Vatikani përjashton ish-kardinalin amerikan
  • 2019-02-17

Abuzimet seksuale, Vatikani përjashton ish-kardinalin amerikan

Vatikani tha të shtunën se Papa Françesku e zhveshi nga petku ish-kardinalin amerikan, Theodore McCarrick. Në korrik të vitit të kaluar, Ati i Shenjtë pranoi dorëheqjen e tij nga Kolegji i Kardinalëve, pas akuzave se kishte abuzuar seksualisht me seminaristë të mitur dhe të rritur, gjat

No Pic available
  • 2018-11-24

Vendosja e marrëdhënieve diplomatike me Vatikanin 26 vite më parë

Vendi me histori të lashtë e të lavdishme, do e cilësonte Ati i Shenjtë Shqipërinë në audiencën e rrallë me pelegrinë shqiptarë në Vatikan, në kuadër të Vitit të Skënderbeut. Historia e Diplomacisë Shqiptare sjell këtë javë dokumentet online për vendosjen e marrëdhënieve dip

Vendoset busti Papa Gjon Palit të II-të pranë stadiumit Arena Kombëtare
  • 2018-11-12

Vendoset busti Papa Gjon Palit të II-të pranë stadiumit Arena Kombëtare

Veliaj: Tirana, qyteti model i tolerancës dhe harmonisë fetare; do ndërtojmë memorial për viktimat e komunizmit Në 25 vjetorin e vizitës së tij në Shqipëri dhe në 40 vjetorin e zgjedhjes si Papa i parë jo italian, Tirana nderoi sot Shën Gjon Palin e II. Në prani të kryetarit të Bashk

No Pic available
  • 2018-11-02

Presidenti Meta takohet me Kardinalin e Firences

Festimet e organizuar dje në Firence me rastin e 90-vjetorit të lindjes së Kardinal Ernest Simoni Troshani, janë shoqëruar me takime të shumta nga Presidenti  Ilir Meta. Në shenjë falënderimi për Kardinalin e Firences, Xhuzepe Betori, kreu i shtetit i ka dhuruar atij një mozaik të Shën

No Pic available
  • 2018-10-18

Kardinali Ernest Troshani feston 90-vjetorin, Meta: Zoti të bekoftë!

Kardinal Ernest Simoni Troshani feston sot 90-vjetorin e lindjes. Presidenti Ilir Meta, nëpërmjet një postimi në Facebook ka uruar kardinalin, duke e cilësuar si një simbol të rezistencës dhe përkushtimit. Meta i uron jetë të gjatë dhe shëndet. Me rastin e 90-vjetorit të lindjes, i sh

No Pic available
  • 2018-09-23

Puthja në njëqind dhe mijra vjet

(ose Adami dhe zoti Klimt !)  Në muzeun Belvedere, në qendër të Vjenës, atje ku piktori i njohur austriak Gustav Klimt kishte ekspozuar në Kustenchau tablonë e tij Puthja në vitin 1908, po atje, një shekull më vonë, me rastin e 100 vjetorit të krijimit të asaj tabloje, Puthja e Klimt-