Rezultate te kerkimit per termin: +Karikaturisti

Meta: total 130 / total_found 130 / time 0.000 / keyword[0] karikaturisti / docs[0] 130 / hits[0] 166 /
Artistët mblidhen për TK, Ndrenika: Teatrin ta bëjë shteti, jo me PPP
  • 2018-03-19

Artistët mblidhen për TK, Ndrenika: Teatrin ta bëjë shteti, jo me PPP

Në ambientet e Teatrit Kombëtar është zhvilluar sot një mbledhje e aktorëve, përfaqësuesve të artit dhe kulturës në vend, por edhe arkitektëve e anëtarë të shoqërisë civile, të cilët kanë diskutuar në lidhje me debatin për shembjen ose jo të godinës, në kuadër të vendimit

Gra të vështira, vijnë në shqip tregimet e vështira feministe
  • 2017-11-05

Gra të vështira, vijnë në shqip tregimet e vështira feministe

Tregime të guximshme feministe quhen në The Guardian rrëfimet e përmbledhjes me titull Gra të vështira, me autore Roxana Gay, libër që shumë shpejt u përpi nga lexuesi dhe u vlerësua nga kritika letrare për subjekte intriguese dhe gjuhën e fuqishme. Roxane Gay, e lindur në Nebraska dhe

VIDEO/ Kapexhiu ia thotë në sy Bashës: Po si hoqe pleqtë, stë votoj (fjala është për Berishën. Bashës i ikën gjuha)
  • 2017-03-12

VIDEO/ Kapexhiu ia thotë në sy Bashës: Po si hoqe pleqtë, stë votoj (fjala është për Berishën. Bashës i ikën gjuha)

Aktori dhe regjisori i njohur Bujar Kapexhiu,  duket se është i pa kënaqur nga strukturat e Partisë Demokratike. Gjatë një diskutimi me qytetarët në çadrën e PD-së, ai ka paralajmëruar se nëse kjo forcë politike vijon të mbajë po këto figura politike, ai ka për të votuar kund

Akuzat për dënimet pas Festivalit të 11-të, rrëfimi i Kapexhiut: Roli i Dritëro Agollit!
  • 2017-02-14

Akuzat për dënimet pas Festivalit të 11-të, rrëfimi i Kapexhiut: Roli i Dritëro Agollit!

Ai nuk dëshiron të errësojë kujtimet e tij me mendime të këqija. Rri pak, mendohet, pastaj tund kokën si të dojë ti largojë ato prej vetes. Ai ruan kujtime shumë të bukura nga njohja me Dritëro Agollin dhe nuk do të donte ta prishte atë me hamendësime për dënime, firma Bujar Ka

Si u përjetua vdekja e Enver HoxhësShkodra mori lajmin çlirues: Mortin e kuçedrës
  • 2017-01-10

Si u përjetua vdekja e Enver HoxhësShkodra mori lajmin çlirues: Mortin e kuçedrës

Grotesku, tragjikja, sublimja në një roman. Kam shkruar shpesh për dramat-komedi të Stefan Çapalikut, ku vallëzon hijshëm tragjikja e dramatikja nën velin a një cipëz rrezëllitëse të komikes. Madje të groteskes. Ku tallja dhe shpotia, pasi ti qesh, të lë përfund piklën e lotit

Berisha sipas një mjeshtri 82-vjeçar të lapsit
  • 2017-01-01

Berisha sipas një mjeshtri 82-vjeçar të lapsit

Ai është 82 vjeç dhe gjithmonë ka me vetë një dosje me laps e letër. Vasil Lalo mund të quhet një nga veteranët e karikaturës shqiptare. E kujton me nostalgji kohën kur u fut për herë të parë në redaksinë e gazetës Bashkimi në vitin 1956 ku nisi të punonte si gazetar dhe pë

No Pic available
  • 2016-12-12

Mafioz dhe talent muzikor: 101 vite më parë lindte Frank Sinatra

Është legjenda, por është edhe realiteti. Në legjendë, kur lideri sovjetik Nikita Hrushov vizitoi Hollywood në 1959 kërkoi të takonte Marilyn Monroe, pa bashkëshortin, shkrimtarin Arthur Miller, i dyshuar se ishte komunist. Ndërsa bashkëshortja Hrushovit, Nina, kërkon të shëtisë nëp