Rezultate te kerkimit per termin: +Karitasit

Meta: total 81 / total_found 81 / time 0.000 / keyword[0] karitasit / docs[0] 81 / hits[0] 114 /
No Pic available
  • 2017-06-11

Nga Blendi Fevziu / Ese për emigrantët

Nga Blendi Fevziu/ Jemi një popull emigrantësh. Më vjen gjithnjë në mend kjo frazë, në udhëtimet e gjata, ku pothuajse përherë, një person qëllon të më afrohet për të më përshëndetur apo folur shqip. Jo vetëm në Europë ku kjo gjë është e kuptueshme. Por edhe në shumë vend

No Pic available
  • 2016-10-17

Në Itali ka mbi 4 milionë të varfër

Sot në Ditën Botërore kundër varfërisë, u prezantua në Itali Raporti i Karitasit mbi situatën ekonomike të familjeve italiane përgjatë vitit 2016. Sipas këtij Raporti, në Itali jetojnë rreth 4 milionë e 600 mijë persona në kushtet e një varfërie ekstreme, të cilët përbëjnë 1

RREFIMI/ Flet Vaso Papaj: Si na kërcënonin në fillim të viteve 90 për të futur plehrat italiane në Durrës
  • 2016-10-08

RREFIMI/ Flet Vaso Papaj: Si na kërcënonin në fillim të viteve 90 për të futur plehrat italiane në Durrës

Në ditët më të nxehta të debatit për ligjin e plehrave dhe për një reagim të shoqërisë civile që tashmë ka marrë dhe mbështetje politike, duket se të tjera fakte vijnë nga vitet në fillimet e demokracisë, ku  historia e plehrave në një vend të virgjër  në fakt ka qenë n

Paç dritë, Imzot Luçjani!
  • 2016-05-25

Paç dritë, Imzot Luçjani!

FRANO KULLI Një libër të vogël me tit ullin "Dioçezi i Sapës, (1291-1941)", që për autor ka njërin prej prelatëve të Kishës, të dioçezës së Sapës dom Gasper Gurakuqin, unë e kam të dhuruar prej dorës së tij, Imzot Luçjanit, pak më shumë se 3 muaj më parë. Pata shkuar në

Gjebrea takon koordinatorin e Antitrafikut të Malit të Zi
  • 2015-12-23

Gjebrea takon koordinatorin e Antitrafikut të Malit të Zi

Zëvendësministrja e Punëve të Brendshme, njëkohësisht edhe Koordinatorja Kombëtare Antitrafik, Elona Gjebrea, zhvilloi ditën e sotme një takim bilateral me koordinatorin Antitrafik për Malin e Zi, Zoran Ulama. Sipas një njoftimi për shtyp, në takim ishin përfaqësues nga Ministria e

No Pic available
  • 2015-11-11

Papa Frandesko dëgjon historinë e priftit emigrant shqiptar

Papa Frandesko ka vizituar të martën më 10 nëntor qytetin e Firences. Gjatë Kuvendit Kombëtar Kishtar të mbledhur në Katedralen e këtij qyteti, Ati i Shenjtë dëgjoi dëshminë e priftit emigrant shqiptar Bledar Xhuli, anëtar i dioqezës së Firences. “Për herë të parë shkova n

RREFIMI/ Historia prekëse e priftit shqiptar nga Fieri, që emocionoi Papa Franceskun
  • 2015-11-11

RREFIMI/ Historia prekëse e priftit shqiptar nga Fieri, që emocionoi Papa Franceskun

Papa Francesko ka vizituar të martën më 10 nëntor qytetin e Firences. Gjatë Kuvendit Kombëtar Kishtar të mbledhur në Katedralen e këtij qyteti, Ati i Shenjtë dëgjoi dëshminë e priftit emigrant shqiptar Bledar Xhuli, anëtar i dioqezës së Firences. Për herë të parë shkova në me