Rezultate te kerkimit per termin: +Karolos +Papulias

Meta: total 586 / total_found 586 / time 0.000 / keyword[0] karolos / docs[0] 702 / hits[0] 882 / keyword[1] papulias / docs[1] 1017 / hits[1] 2303 /
No Pic available
  • 2017-04-11

Teuta Hoxha: Si u përjetua vdekja e Enverit më 11 prill 1985

Duke gdhirë mëngjesi i 11 prillit të vitit 1985, Sekretari i Parë i Partisë së Punës së Shqipërisë, Enver Hoxha, praktikisht numri një i shtetit shqiptar, ndërroi jetë në shtëpinë e tij, pas një vdekjeje klinike që kishte patur mëngjesin e 9 prillit.Teuta Hoxha, bashkëshort

Statusi i Mimi Kodhelit, që tërboi grekët
  • 2016-12-09

Statusi i Mimi Kodhelit, që tërboi grekët

Disa ditë më parë homologu grek i Mimi Kodhelit, i veshur me rroba ushtarake dhe në praninë e gjeneralëve më të lartë të ushtrisë greke paralajmëroi Shqipërinë nga pika kufitare në Molivdoskepasti se Forcat e Armatosura të Greqisë nuk duhet të frikësohen as nga shqiptarët as

Agimi i Artë grek, sulm i ulët ndaj ministres shqiptare të Mbrojtjes Mimi Kodheli
  • 2016-12-08

Agimi i Artë grek, sulm i ulët ndaj ministres shqiptare të Mbrojtjes Mimi Kodheli

Greqia, vendi që në mënyrë paradoksale dhe ndoshta dhe të padrejtë ka marrë lavdinë e helenëve të lashtë sipas historianëve, po demonstron fort mungesë të theksuar etike, kulture dhe qytetarie. Dhe nuk e ka për herë të parë Greqia që bën harakiri me kulturën e vet, ekonomin

Vizita e Ministrit grek në Shqipëri përshendetet me një protestë
  • 2016-06-06

Vizita e Ministrit grek në Shqipëri përshendetet me një protestë

Vizita e Ministrit të jashtëm të Greqisë, Nikos Kotzias ka gjetur pasqyrim të gjërë në mediat greke. Kathimerini shkruan se protesta përpara ministrisë së Jashtme shqiptare ishte e pazakontë duke marrë parasysh praktikën diplomatike ndërkombëtare. Në shkrim theksohet se policia u de

Mediat greke sulmojnë Kotzias dhe Shqipërinë: Mendojnë se mund të na bëjë presion për shkak të krizës ekonomike
  • 2016-06-06

Mediat greke sulmojnë Kotzias dhe Shqipërinë: Mendojnë se mund të na bëjë presion për shkak të krizës ekonomike

Vizita e Ministrit të jashtëm të Greqisë, Nikos Kotzias ka gjetur pasqyrim të gjërë në mediat greke. Gazeta Kathimerini shkruan se protesta përpara ministrisë së Jashtme shqiptare ishte e pazakontë duke marrë parasysh praktikën diplomatike ndërkombëtare. Në shkrim theksohet se po

SPECIALE/ Ushtarët grekë të rënë në Shqipëri, qeveria e Enver Hoxhës më 1985: Janë 2200 të vrarë, merrini në Greqi (sot Greqia pretendon 12 mijë të vrarë)
  • 2016-06-05

SPECIALE/ Ushtarët grekë të rënë në Shqipëri, qeveria e Enver Hoxhës më 1985: Janë 2200 të vrarë, merrini në Greqi (sot Greqia pretendon 12 mijë të vrarë)

Pretendimi i qeverisë greke për 12 mijë ushtarë të rënë në luftën e dytë botërore në Shqipëri, përballë procesverbaleve të rregullta për çdo fshat e qytet. Më 2009, marrëveshje për dy varreza në  Këlcyrë e Bularat TemA Qeveritë shqiptare gjithnjë kanë qënë të gatshm

Teuta Hoxha: Sot kam bindjen se ato të 11 prillit 85 ishin lotë të sinqertë
  • 2016-04-12

Teuta Hoxha: Sot kam bindjen se ato të 11 prillit 85 ishin lotë të sinqertë

Megjithëse kanë kaluar 31 vjet nga vdekja e tij, përkrahës të ish diktatorit komunist, Enver Hoxha, kanë bërë edhe sot homazhe tek varri i tij në Sharrë. Enver Hoxha vdiq zyrtarisht në 11 prill 1985. Për disa ishte një diktator gjakatar, për të tjerë, njeriu që rindërtoi Shqip

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama