Rezultate te kerkimit per termin: +Katedralen +Kombtare

Meta: total 8 / total_found 8 / time 0.000 / keyword[0] katedralen / docs[0] 1575 / hits[0] 2020 / keyword[1] kombtare / docs[1] 1037 / hits[1] 1669 /
No Pic available
  • 2015-02-14

Visaret e katolicizmit dhe moçali kulturor shqiptar

Filli i shumë shkrimeve e diskutimeve që kam përcjellë në kontekste bisedash me miq të estraksioneve të ndryshme kulturore, politike e fetare, është rrotolluar rreth pozitës së margjinalizueme të Komunitetit katolik në Shqipni, gjithmonë i shtyem prej pasioni të shëndoshë qyt

No Pic available
  • 2013-06-08

Jeta e panjohur e babait të Nënë Terezës

Jeta e Kolë Bojaxhiu, patriotit dhe humanistit shqiptar Nga Gjek Gjonlekaj/ New York      Pothuajse t gjithë autort e huaj q shkruajn pr Nn Terezën, theksojn n mnyr t veçant atdhedashurin e prindrve t saj, sidomos t babait, Kol Bojaxhiut. Prelati austriak Mons . Leo Masburg n kapitullin e 9-t

No Pic available
  • 2010-08-06

Për Nënë Terezën, meshë solemne

Festimet pr 100-vjetorin e lindjes s Nn Terezs zyrtarisht rinisin m 26 gusht me nj mesh solemne n katedralen “Nn Tereza”n Vaun e Dejs. Kt e kat ditur dje Ministria e Kulturs n nj njoftim pr mediat, ku ka paraqitur dhe programin e celebrimit nga data 20 deri m 30 gush

No Pic available
  • 2010-05-24

Nderohet piktori i Katedrales

Presidenti Bamir Topi nderon sot piktorin Lind Delija me urdhrin Nderi i Kombit Sot, n orn 11:00 Presidenti Bamir Topi do t mbaj nj ceremoni pr dekorimin e piktorit Lin Delija, pas vdekjes, me urdhrin “Nderi i Kombit”. Ndrsa pr her t par n Shqipri, n kt rast, do t bhet

No Pic available
  • 2009-12-26

Berisha uron besimtarët e krishterë me rastin e Krishtlindjeve

M rastin e Krishtlindjeve, Kryeministri Berisha vizitoi Kishn Ortodokse dhe Katedralen e qytetit t Shkodrs Me rastin e fests s Krishtlindjeve, Kryeministri Sali Berisha i shoqruar nga bashkshortja e tij znj. Liri Berisha, vizitoi sot Kishn Ortodokse n qytetin e Shkodrs. N mesazhin e tij, Kryeministr

Viti i Nns Terez
  • 2009-12-12

Viti i Nns Terez

N mbshtetje t vendimit t Presidentit t Republiks s Kosovs, Dr. Fatmir Sejdiu, me t cilin viti 2010 shpallet Vit i Nn Terezs, Ministria e Kulturs, Rinis dhe Sportit, prmes Kshillit Organizativ pr shnimin e 100 vjetorit t lindjes s Nn Terezs Gonxhe Bojaxhiut, ka hartuar nj program t ngjeshur t ngjarj

Nobelistja shqiptare
  • 2009-12-11

Nobelistja shqiptare

Para tridhjet viteve pr her t par nj mim Nobel ka rn n duart e nj shqiptareje. Ka qen pikrisht Nna Terez shqiptarja e par q sht laureuar me mimin Nobel pr Paqe. N tridhjet vjetorin e dhnies s ktij mimi, t enjten, nn patronazhin e Presidentit t Kosovs, Fatmir Sejdiu, sht mbajtur nj akademi prkujtimor