Rezultate te kerkimit per termin: +Katolik +Rus

Meta: total 193 / total_found 193 / time 0.001 / keyword[0] katolik / docs[0] 4829 / hits[0] 8391 / keyword[1] rus / docs[1] 22462 / hits[1] 42388 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2017-04-13

Çfarë ka ndodhur më 13 prill?

989 – Beteja e Abidosit: perandori bizantin Basilius II fiton ndaj Bardas Phocas. Perandori kërkoi ndihmë nga princi Vladimir i Kievit, dhe princi kërkoi si shkëmbim konvertimin në të krishterë për vete dhe banorët e tij, duke shënuar fillimin e krishtërimit ortodoks rus. 1870 ̵

Ndalimi i filmave të komunizmit, flet Piro Milkani: Çdokush e ka pultin në dorë
  • 2017-03-14

Ndalimi i filmave të komunizmit, flet Piro Milkani: Çdokush e ka pultin në dorë

Fatmira NIKOLLI Viti 1962. I sapo kthyer nga studimet Piro Milkani, bashkë me Viktor Gjikën, po xhironte një film, që sot nuk ia ka fort ënda ta shohë. Detyrë e posaçme- diversantë, zbulime, sigurim. I ardhur nga një botë liberale, duke qenë se nuk ishim budallenj, e kuptonim që ai f

No Pic available
  • 2017-02-19

Çfarë ka ndodhur më 19 shkurt?

356 – Perandori Kostandin II mbyll të gjithë tempujt paganë, duke nxjerrë ligje dhe shpallur dekrete për ndalimin dhe dënimin e çdo praktike fetare, përveç asaj të krishtere. Nga vitet 350, ligjet përcaktonin dënimin me vdekje për ata që kryenin ose merrnin pjesë në adhurimin e

No Pic available
  • 2017-01-31

Çfarë ka ndodhur më 31 janar?

1606 – Në Londër ekzekutohet Guy Fawkes; disa muaj më parë, më 5 nëntor, ai ishte përpjekur për të hedhur në erë parlamentin anglez, ndërsa mbreti Xhejms po bëhej gati të hapte punimet e sesionit. Komploti kishte për qëllim fillimin e një kryengritje të madhe të katolikëve

No Pic available
  • 2016-12-09

Çfarë ka ndodhur më 9 dhjetor?

536 Nën urdhërat e perandorit Justinian për të rimarrë Italinë, gjenerali bizantin Belisarius hyn në Romë pa hasur kundërshtim; trupat gote ikin nga kryeqyteti. Flavius Belisarius (505-565) ishte i rëndësishëm në projektin ambicioz të Justinianit për ripushtimin e territorit të Mesd

No Pic available
  • 2016-12-05

MISIONI I TRADHTUAR/ Si anglo-amerikanët bënë bashkë kundërshtarët Ahmet Zogu dhe Mitat Frashëri

Tirana Observer do të botojë çdo të shtunë dhe të diel pjesë nga The great betrayal (Tradhtia e madhe), ku lordi britanik Nicholas William Bethell flet për rolin e agjentit Kim Filbi dhe Shqipërinë (u botua në vitin 1984). Në libër flitet se SHBA-ja dhe Britania zgjodhën pikërisht Shq