Rezultate te kerkimit per termin: +Kel +Marubit

Meta: total 63 / total_found 63 / time 0.000 / keyword[0] kel / docs[0] 235 / hits[0] 356 / keyword[1] marubit / docs[1] 289 / hits[1] 483 /
No Pic available
  • 2019-04-09

Një foto e Maries, feministes së parë shqiptare

Në këtë fotografi të shkrepur në studion e Kel Marubit, Ndoc Çoba pozon së bashku me famijen e tij. Ndoc Çoba (1870-1945), veprimtar politik, pjesëmarrës në Kuvendin e Vlorës, përfaqësues i Shkodrës në Kongresin e Lushnjës, Ministër i Financave (1920), kryetar i bashkisë së Shko

Një foto plot sharm e Tefta Tashko Koços
  • 2019-03-05

Një foto plot sharm e Tefta Tashko Koços

E veshur me një fustan të gjatë, të bardhë me pala, sopranoja e njohur Tefta Tashko Koço, duket mahnitëse në foton e publikuar nga Muzeun Marubi. Fotoja është zbuluar në arkivin e Kel Marubit dhe është realizuar në studion e fotografit. Këngëtarja lirike Tefta Tashko Koço, ishte nj

No Pic available
  • 2019-02-08

Burrat e butë të Bernadinës

Në historinë e fotografisë shqiptare emri i Bernadina Marubit, ende nuk është artikuluar siç duhet për kontributet e saj. Në Muzeun Kombëtar Marubi, galeria e fotografive të realizuara prej saj, dallon për lirizmin që mbart. I ulur në një karrige druri, Peng Jaku duket i butë dhe pse

Foto e papublikuar e funeralit të Ismail Qemalit
  • 2019-01-24

Foto e papublikuar e funeralit të Ismail Qemalit

Imazhi i karrocës që ecën e shoqëruar nga xhandarmëria italiane patriotë shqiptarë, ku flamuri kuq e zi duket i trishtuar mbi arkivolin me trupin e pajetë të Ismail Qemalit, është fokusuar në kameran e Kel Marubit. Në 100 vjetorin e ndarjes nga jeta të firmëtarit të pavarësisë së

No Pic available
  • 2019-01-09

Kur Dedë Jakova dhe Gegë Marubi zbaviteshin me borën

Ishte një ditë e ftohtë, si kjo e sotmja, kur fotografët Deda Jakova (i katërti nga e majta) e Gegë Marubi (djathtas me aparat fotografik) me miqtë e tyre, zbaviteshin me borën e rënë në Kalanë e Shkodrës. Kështu shkruhet në foton ku një grup djelmoshash të rinj nga Shkodra nën sh

No Pic available
  • 2018-10-11

Kur Marubi ngjyente fotografitë bardhezi

Padyshim është një lloj befasie të shohësh fotografitë e Marubit, me ngjyra, ndërkohë që shumë prej tyre i ke parë në bardh e zi. Në fakt një numr i vogël pllakash fotografike «daguerreotype» kanë mbetur nga trashëgimia e Marubit dhe që nuk janë gjë tjetër veç fotografi të

No Pic available
  • 2018-05-03

Fotografët e parë në Shqipëri dhe në Jugperëndim të Ballkanit në rrëfimin e Robert Elsies

Robert Elsie i kushtoi jetën historisë dhe studimit të Shqipërisë. Një ndër temat që ai ka prekur ka qënë dhe ajo e udhëtarëve të huaj që e njohën herët këtë vend. Gjatë udhëtimit të tij në Shqipëri, në Kosovë dhe në Maqedoni në vjeshtë të vitit 1863, albanologu Johan G