Rezultate te kerkimit per termin: +Keshtu +Kushtetuta

Total: 709
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:58.681Z

Godo: Kushtetuta kerkon nje qeverisje te mire

Ish-kryetari i Partise Republikane, Sabri Godo ka deklaruar se dokumenti themeltar i shtetit qe te jete sa me efikas duhet te shoqerohet me nje qeverisje te mire. “Komisioni i Venecias ka thene se Kushtetuta shqiptare eshte me e mira ne vendet e lindjes. Megjithate, ajo nuk eshte g

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:10.324Z

Kushtetuta part time

Qe nga 1998 Shqiperia ka kushtetuten e saj. Ajo u votua nga 1/3 e qytetareve 1/3 tjeter e bojkotoi politikisht votimin dhe pjesa e trete e votuesve nuk moren pjese ne votim. Gjithesesi Kushtetuta mbetet dokumenti themelor i shtetit dhe duhet te jete pike referimi dhe standardi per funksionimin e ins

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:17.380Z

"Kushtetuta s'ndryshon, Presidenti do te zgjidhet nga Kuvendi"

Ne konferencen e dhene dje per mediat, kryeministri Sali Berisha ka komentuar dhe kerkesen e opozites per ndryshimin e Kushtetutes. I pyetur nga gazetaret ne lidhje me kete zhvillim, kryeministri ka theksuar ne menyre te qarte se nuk eshte serioze qe Kushtetuta e vendit te ndryshohet cdo tre vite. N

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:25.651Z

Nenshkruhet sot Kushtetuta e Kosoves

Kushtetuta e Republikes se Kosoves do te nenshkruhet diten e sotme. Lajmerimi eshte bere nga komisioni per hartimin e kushtetutes, e cila ka bere edhe dijeni e ceremonise soleme per Kosoven dhe popullin e saj. Ne kete ceremoni do te marrin pjese Presidenti i Kosoves, Fatmir Sejdiu, kryeministri Hash

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:45.159Z

Kushtetuta e zhbalancuar te ndryshohet

Konstitucionalistet me ne ze debat per ligjin themeltar te shtetit Konstitucionalistet ne vend jane te mendimit se Kushtetuta jone eshte e zhbalancuar dhe ka nevoje per ndryshime per te vene ne vend nje raport korrekt mes sistemit te drejtesise dhe politikes. Te mbledhur me rastin e 12-vjetorit te h

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:29.753Z

Marreveshja, opozita: U shkel Kushtetuta

Marreveshja e ratifikuar te shtunen nga Prishtina dhe Shkupi per demarkacionin e kufirit vazhdon te kundershtohet nga partite e opozites ne Shkup. Ato thone se keshtu behet falja e territorit dhe jo demarkacioni i kufirit me shtetin e ri ballkanas. “Ditet e fundit ne Maqedoni po nd

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:28.193Z

Kushtetuta ndryshon me 115 vota

Merr fund sherri per ndryshimet kushtetuese dhe reformen zgjedhore. Kuvendi miratoi dje me 115 vota pro, 17 kunder dhe 3 abstenim paketen e plote per ndryshimet ne Kushtetute. Keshtu me konsensus PD-PS u percaktua ne Kushtetute qe sistemi zgjedhor ne vend te jete ai proporcional rajonal, Presidenti

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama