Rezultate te kerkimit per termin: +Kins +Lindore

Total: 1
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.351Z

Investimet e huaja dhe Shqipria

T gjitha vendet, nprmjet politikave t tyre prpiqen t trheqin sa m shum investime direkte t huaja pr n vendet e tyre. Pr kt qllim, pr t rritur prodhimin dhe pr t futur n prdorim teknologjit m bashkkohore, ato luftojn me t gjitha mnyrat pr t thithur sa m shum kapitalet e njri tjetrit. Kshtu, pr sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:53.203Z

E ardhmja e papërcaktuar

A duhet te jemi t knaqur q jemi kaq t varur? A duhet t presim se çdo të ndodh, dhe pastaj t lutemi të ndodh mrekullia, apo t fillimisht të mundohemi e pastaj t lutemi? Nga Ard Morina New York, ShBA Ec prpara, ose ngel prapa! Si çdo gj tjetr, edhe politika e shteteve evoluon dhe ndrys

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.854Z

Stancionimi ekonomis botrore dhe Shqipria

Me analizn e numrit t kaluar:Varfria, krcnimi asimetrik dhe demokracia trajtuam krizn me t ciln po prballet bota.N vazhdim t saj do t trajtojm shkakun e ksaj krize, e cila sht rnia me shpejtsi e eknomis botrore. N vitet 2000 ekonomit e bots u rritn me nj shpejtsi t madhe.Por,n ekonomi t ndryshme

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.843Z

Diskursi Orientalist n Politikn Shqiptare t Tranzicionit

Ku punim i shkurtr do t prpiqet t jap nj prshkrim t prgjithshm t diskursit orientalist n politikn shqiptare t viteve t tranzicionit. Pas shpjegimit n nj mnyr t prgjithshme t konceptit t orientalizmit, punimi do t fokusohet n pasqyrimin e ktij koncepti n ligjrimin publik t politiks shqiptar gjat 17 v

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.875Z

Rusia dhe politika agresive e Medvedevit

Konflikti ushtarak n Osetine Jugore , ishte shkaku q syt dhe vesht e t gjith bots u rikthyen drejt Rusis.Bota , me n krye Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe vndet e tjera Perndimore ,filluan t diskutojn shkaqet e ktij konflikti dhe pasojat pr t ardhmen , sikur konflikti t kishte lindur n nj momen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:27.950Z

Udhëtarët gjermanë: Shqipërinë si e pamë

N m t shumtn e rasteve jan shnime udhtimesh. Jan autor gjerman, shkrimtar ose jo, t cilt vizituan vendin ton n koh t ndryshme. Pas ksaj, prcolln pr lexuesin mbresat e nj udhtimi q disa her ishin edhe t shoqruar me fotografi t kohs Ndodhi q ndonj prej tyre t mos e vizitonte kurr Shqiprin. Po shkroi p

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama