Rezultate te kerkimit per termin: +Kinostudio

Meta: total 1000 / total_found 1261 / time 0.000 / keyword[0] kinostudio / docs[0] 1261 / hits[0] 1797 /
No Pic available
  • 2019-04-06

Duke kujtuar Gëzim Erebarën (FOTO)

Një ditë, duke kërkuar në bibliotekën time, dora më ndaloi në një botim të vjetër të para dhjetë vjetëve, Shkëlqimi i meteorëve, botuar nga Toena, ku kisha përmbledhur një sërë artikujsh mbi kinematografinë franceze dhe veçanërisht për aktoret franceze dhe lojën e aktrimit, a

Zjarr në katin e katërt të një pallati në Tiranë, nxirren dy fëmijë nga apartamenti 
  • 2019-03-25

Zjarr në katin e katërt të një pallati në Tiranë, nxirren dy fëmijë nga apartamenti 

Kati i katërt i një pallati është përfshirë nga flakët në Kinostudio. Pallati ndodhet pranë Komisariatit numër 4, ndërkohë zjarrfikëset kanë bërë të mundur nxjerrjen jashtë të 2 fëmijëve, të cilët rrezikuan asfiksinë brenda në banesë. Një 15 vjeçare mësohet të jetë d

No Pic available
  • 2019-03-23

Koleta dhe dashuritë e saj  

«Koleta dhe miket e saj» (Colette et lessiens), një libër që sapo është botuar në Paris nga shkrimtarja e njohur dhe akademikja franceze DominiqueBona. Në fakt, Koleta ska reshtur së ngacmuari fantazinë dhe frymëzimin e shumë autorëve, dhe çështë më interesantja, shumica femra, shk

Festimet për Ditën e Verës, qytetarë kujdes! Devijohet qarkullimi i automjeteve
  • 2019-03-15

Festimet për Ditën e Verës, qytetarë kujdes! Devijohet qarkullimi i automjeteve

Me rastin e festimeve për Ditën e Verës, Bashkia e Tiranës ka organizuar më shumë se 50 aktivitete, lojëra, dhe muzikë në zona të ndryshme të kryeqytetit. Që kjo ditë të jetë një festë e madhe për të gjithë, Bashkia e Tiranës ka vendosur që 17 Marsin ta shpallë edhe Ditë pa M

Kryqi mbi Kinostudio, zbulimi i Gëzim Qëndros
  • 2019-02-26

Kryqi mbi Kinostudio, zbulimi i Gëzim Qëndros

Kinostudio Shqipëria e re një prej ndërtesave më të rëndësishme të historisë së artit nën diktaturë, përsa i përket propagandës ka një stil arkitekturor që është në kundërshti me filozofinë e filmave që prodhoi. Kritiku i artit Gëzim Qëndro i ka kushtuar një libër metafor

No Pic available
  • 2019-02-22

Si përgjohej Maks Velo, se kishte parë film me shtëpi publike

Dosja e Përndjekjes së Sigurimit të Shtetit ndaj artistit Maks Velo vazhdon të ngjallë debate mbi raportin që ne si shoqëri duhet të mbajmë me të shkuarën. Më poshtë shqiponline po boton një pjesë nga përndjekja e Velos, sipas raporteve të Sigurimit të Shtetit, marrë nga libri Jet

Autobusi i Kombinatit me fotografitë e Robert Pichler (Foto)
  • 2019-01-22

Autobusi i Kombinatit me fotografitë e Robert Pichler (Foto)

Imazhe të Shqipërisë së viteve 90-të, ku kaosi i ndryshimit lexohet në fytyrat  njerëzve të fotografuar, po lëvizin të stampuara në autobusët e linjës së Kombinatit, në kryeqytet. Një zgjedhje kjo për të treguar historinë e një kohe që është pjesë e secilit prej nesh. Kjo, p