Rezultate te kerkimit per termin: +Klasicizmi

Meta: total 39 / total_found 39 / time 0.000 / keyword[0] klasicizmi / docs[0] 39 / hits[0] 40 /
Veliaj: Në 20 janar diskutohet e ardhmja e Piramidës
  • 2017-01-16

Veliaj: Në 20 janar diskutohet e ardhmja e Piramidës

Në Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë u çel sot ekspozita me mbi 100 kryevepra të artit italian të 1900-ës. Falë bashkëpunimit të Bashkisë së Tiranës, Galerisë Kombëtare të Arteve, Ministrisë së Kulturës dhe Kryeministrisë, ekspozita e kuruar nga Maria Catalano, Federi

Tirana mirëpret kryeveprat e artit italian të viteve 1900
  • 2017-01-15

Tirana mirëpret kryeveprat e artit italian të viteve 1900

Në Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë u çel sot ekspozita me mbi 100 kryevepra të artit italian të 1900-ës. Falë bashkëpunimit të Bashkisë së Tiranës, Galerisë Kombëtare të Arteve, Ministrisë së Kulturës dhe Kryeministrisë, ekspozita e kuruar nga Maria Catalano, Federica

No Pic available
  • 2017-01-14

Kryeveprat e 900-ës do të ekspozohen për 3 muaj në Tiranë

“Për të shijuar kryeveprat e  artit roman nuk është nevoja të shkoni deri në Romë”. Kështu shkruan në Facebook-un e saj ministrja e Kulturës, e cila fton gjithë publikun kryeqytetas të bëhet pjesë e  ekpozitës së veçantë, e cila do të qëndorjë e hapur nga 16 janari

Nudot e bukura të Carlo Carràs
  • 2017-01-06

Nudot e bukura të Carlo Carràs

Më 16 janar në Galerinë Kombëtare të Arteve hapet ekspozita kushtuar artit italian të viteve 1900 Carlo Carrà, artisti i njohur italian kërkonte ta shihte futurizmin, në vështrimin e një gruaje. Nuk ka asnjë më të bukur se trupi i zhveshur i një gruaje sipas tij. Janë dhjetëra vizat

Elsa Lila, një koncert me muzikë klasike e këngë shqiptare
  • 2016-05-05

Elsa Lila, një koncert me muzikë klasike e këngë shqiptare

Kishte kohë që Elsa Lila nuk shfaqej me një projekt të vetin. Një vit më parë, ajo ishte një prej 4 anëtarëve të jurisë së "Voice of Albania" dhe tashmë rikthehet në vëmendjen e të gjithëve me një projekt të ri, tërësisht ndryshe. Ka vendosur t'i kthehet shtëpisë ku ësh

Një shpresë e madhe për Shqipërinë tonë!
  • 2016-03-28

Një shpresë e madhe për Shqipërinë tonë!

Vendi i shqiponjave në sytë e të huajve. Nga lejlekët fushave gjatë rrugës, tipat e fshatarëve, fushat e mbjella, rrugët me gurë të thyer, xhandarët që ecnin paqësisht rrugës në Tiranë… : Po ju zbuloj një sekret të tmerrshëm. Uliksi është shqiptar. Po kështu Penelop

Festivali Different Trains në Edicionin e Katërt nga 19 deri 26 tetor
  • 2015-10-26

Festivali Different Trains në Edicionin e Katërt nga 19 deri 26 tetor

Tirane, 20 Tetor/ATSH-Megi Zonja /.- Festivali "Different Trains", është tashmë një event i shkruar në traditë, pasi ju jep mundësinë artistëve qe jetojne jashte Shqiperise të shprehen në skenën e vendit te tyre . Fryma e bashkëpunimit, respekti ndaj kolegëve dhe veprës artistike të