Rezultate te kerkimit per termin: +Kleri

Meta: total 370 / total_found 370 / time 0.000 / keyword[0] kleri / docs[0] 370 / hits[0] 513 /
Aventura e Galeazzo Cianos, për ti marrë pavarësinë Shqipërisë
  • 2019-04-01

Aventura e Galeazzo Cianos, për ti marrë pavarësinë Shqipërisë

Ciano mbërrin në Shqipëri për të marrë pjesë në ceremoninë e martesës së Mbretit Zog i I me Geraldinën 80 vjet më parë, qytetari i nderit të Tiranës Bajram Peçi Ashtu si shefi e vjehrri i tij, Musolini, edhe Galeazzo Ciano e filloi si gazetar karrierën e po si ai, i braktisi shpejt

No Pic available
  • 2019-03-03

Zherar de Nerval dhe pashai shqiptar i Akrës

Luan Rama Duke lexuar për jetën romaneske të autorit të romanit « Konti i Monte Kristo », Alexandre Dumas, kisha ndeshur dhe një shënim të tij për vdekjen e poetit të famshëm Gerard de Nerval, të cilin ai dhe gjithë gjenerata e shkrimtarëve bashkëkohës e çmonin shumë. Në të ai s

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI
  • 2019-02-28

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI

Nga: Bajram PEÇI Je i shtrënguar të rrëmosh, ndryshe, në një analizë të konflikteve që nuk na ndahen, nuk ka gjasa ti japësh gjegje pyetjes, pse? Në pamje të parë duken sikur janë zhvillime korente, por ngatërrohesh me këmbët e tua. Konfliktet shtyhen në thellësi vitesh. Mënyra m

DYNDJA E EMIGRANTËVE NË SHQIPËRI, MINË ME SAHAT!
  • 2018-06-05

DYNDJA E EMIGRANTËVE NË SHQIPËRI, MINË ME SAHAT!

Foto ilustruese Nga Ledian DROBONIKU Për Shqipërinë hapet një tjetër kapitull i vështirë, ndoshta i fundit: DYNDJA E IMIGRANTËVE Pse pritet të ndodhë kjo gjë: 1. Sepse dyndja drejt Evropës ka dekada që ndodh e pas bllokimit të Italisë, Shqipëri mbetet portë natyrore. 2. Ndërsa Shqi

Johannes Gutenbergu i mistershëm, shpikësi i shtypjes së librave
  • 2018-02-05

Johannes Gutenbergu i mistershëm, shpikësi i shtypjes së librave

Me shpikjen prej tij të shtypshkronjës ai konsiderohet si ati i komunikimit masiv. Por a ka qenë vërtet ai i pari që shtypi libra? Edhe 550 vjet pas vdekjes së Gutenbergut, shumë çështje mbeten pa përgjigje. #td_uid_1_5a783d82829d7

No Pic available
  • 2017-12-17

Bashkia Mirditë mbledh ndihma për familjet në nevojë

Në Mirditë gjatë ditës së djeshme kryetari i Bashkisë, Ndrec Dedaj, ka ftuar biznesin e zonës dhe çdo qytetar që të kontribuojë për rikonstruksionin e 50 banesave gati të rrënuara, përmes projektit Dua dhe unë një strehe. Situata e vështire ekonomike në të cilën ndodhen shumë f

No Pic available
  • 2017-12-04

Kleri orthodhoks mes qëndrimit subjektiv dhe realitetit objektiv!

Nga Dr. Isidor Koti Duke qenë se kauza ime është paqja, me përulësi u drejtohem atyre që i kam lënduar që të pranojnë ndjesën. Paqja, përulësia, ndjesakëto tri fjalë brenda një fjalie të mbushur me pendesë hyjnore brenda një qëndrimi personal të nxituar njerëzor përmbledhin ka