Rezultate te kerkimit per termin: +Kodra

Total: 5374
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:51.433Z

Kujtohet Kodra

U bënë pesë vjet prejse Ibrahim Kodra nuk jeton më. Por, veprat e piktorit shqiptar vazhdojnë rrugën e suksesit në ekspozita të ndryshme. Nga Express më 08 shkurt 2011 në ora 12:50 Në kujtim të tij, fondacioni Ibrahim Kodra ka organizuar një takim në shtëpinë muze të piktorit, n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:18.675Z

Kodra:

Levizja Socialiste per Integrim e ka konsideruar alarmante perkeqesimin e gjendjes ekonomike ne vend dhe nivelin e varferimit te perditshem te shqiptareve. LSI-ja, me ane te nenkryetares se saj, Filloreta Kodra, ka denoncuar paaftesine e qeverise, e cila ka deshtuar ne projektimin e buxhetit per vit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:20.923Z

Përpara epitafit tënd, Kodra

Domenico BLAIOTTA Përpara epitafit tënd KODRA… dëgjova edhe një herë zërin tënd të ndërprerë nga ngashërimi për madhështinë e Bramantes, për përsosjen e Moisiut… Dhe dëshpërimi i Mikelanxhelos lutej të thoshte fjalë… Përpara epitafit tënd KODRA. Më godet aradha e fyt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:54.620Z

In memoriam - Ibrahim Kodra

Peizazhi i modernitetit shqiptar do të ishte i paplotë n.q.s. nuk do të flasim për piktorin Ibrahim Kodra, piktorin shqiptar që pikturoi e jetoi në Itali dhe Europë. Ai përbën një personalitet kulmor europian, gjë e konfirmuar nga personalitetet më të mëdha të shekullit XX. I klasifik

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:38.191Z

Lindita Kodra kalon testin olimpik

Qitjësa shqiptare hap e para konkurrimin për kuqezinjtë në olimpiadë Qitësja Lindita Kodra ka pasur dje një garë kontrolli në garën e qitjes me pistoletë ajri në largësinë 10 metra. Sipas burimeve nga fshati olimpik, Kodra ka dhënë një rezultat pozitiv në garën testuese, duke dh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:28.386Z

Një burrë si Kodra

Në Milanon e viteve 1945, Eugenio Montale kërkonte të kishte në apartamentin e tij sa më shumë punë të Kodrës. Ai shkonte shpesh në studion e piktorit, jo vetëm për të ndjerë më nga afër atë stinë ngjyrash, por dhe për të ndarë bashkë bisedat për artin. "Një burrë i jashtë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:58.485Z

Përkujtohet komandanti Ilaz Kodra

Nga Express më 29 prill 2011 në ora 15:30 Rruga e lirisë që trasuan dëshmorët duhet të shërbejë në forcimin e unitetit të gjithë spektrit politik kosovar, me qëllim të ndërtimit të shtetit sovran e të pavarur të Kosovës, ashtu siç e deshën dëshmorët, u tha në akademinë p

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama