Rezultate te kerkimit per termin: +Kol +Idromenon

Total: 15
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:50.246Z

Kol Idromeno si kineast

brbrNdryshe nga sa mund te jete folur e shkruar per Kol Idromenon ekspozita e celur ne sallonin e Bibliotekes Kombetare tregon edhe me shume ane te panjohura te tij Edhe pse nje ekspozite e vogel ajo rrefen shume pertej Mona Lizes se tij motres tone Sepse ne keto rafte mund te mesoni edhe me shume

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:53.425Z

Në imazhet e  Kol Idromenos dhe Vangjush Mios

Fondi i Galerisë Kombëtare të Arteve ekspozohet në Sarandë Një ekspozitë me vepra nga fondi i Galerisë Kombëtare të Arteve udhëtoi në kushte sigurie drejt Sarandës për t’u ekspozuar për publikun në Galerinë “Art Saranda”. Ardhja për herë të parë e një ekspozit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:22.342Z

Restaurohet koleksioni i Kol Idromenos

Sektori i konservimit dhe restaurimit do të ndërhyjë në 26 veprat e fondit që ndodhen në Galerinë Kombëtare të Arteve. Specialistët kanë studiuar nivelet e ndryshme të dëmtimeve, ndërkohë që mungesa e kushteve e bën të vështirë restaurimin e disa pikturave. Piktura të panjohura

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.123Z

Kolë Idromeno, i pari i tragjedisë së pikturës realiste shqiptare

Eleni Laperi Dy fjalë sot për Nikolla Idromenon, i cili u lind 157 vjet më parë, në 15 gusht të vitit 1860 në Shkodër. Fëmija i dytë i Arsen Idromenos dhe Roza Saraçit, Kola, si e njohim më shumë, u rrit nga një nënë e dashur dhe e qeshur dhe nga një baba që e donte punën dhe libr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:22.859Z

Dy rrugët e Kol Idromenos

Personazh i çuditshëm, poliedrik dhe njëkohësisht i pashkollë, amator e mjeshtër i shumë fushave e novator, Kolë Idromeno do të imponohet si figura ma përfaqësuese e artit shqiptar të fundit të shekullit XIX dhe e fillimit të shekullit XX. “Dy rrugët” quhet ekspozita e cil

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:26.066Z

Shkodra apo Korça që shfaqi filmat e parë në publik?

 Dy rrugët e Idromenos, ekspozita me fotot e rralla në Muzeun Marubi, është bërë shkas për më shumë se një takim mbi veprën e artistit. Pas vështrimit të Adrian Paci mbi Kolën fotograf dhe piktor, një tjetër studiues, Gjergj Denelli, ndalet te kinotekniku i parë në Shqipëri.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:21.930Z

Dy dekada pa Jakup Kerajn

Këto ditë u mbushën 20 vjet nga vdekja e piktorit të njohur shqiptar Jakup Keraj. Ky 20-vjetor i largimit nga jeta të piktorit shkodran, u përkujtua dhe në qytetin e tij, në hapjen e ekspozitës "Salloni i vjeshtës 2007". Sepse, Jakup Keraj me veprën e tij mbetet i përfshirë ndër qindra

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama