Rezultate te kerkimit per termin: +Koleksioni

Meta: total 1000 / total_found 1187 / time 0.000 / keyword[0] koleksioni / docs[0] 1187 / hits[0] 1702 /
Jeleku me ar shqiptar, që  dashuronte Edit Durham
  • 2017-06-17

Jeleku me ar shqiptar, që  dashuronte Edit Durham

Sot ky jelek ruhet në Bankfield Museum në Halifax Edit Durham nuk do ta harronte asnjëherë kostumin qendisur me ar nga gratë shqiptare. Shpesh ajo e vishte sipër një fustani të lehtë, për të kujtuar kohët shqiptare. Edith Durham (1863-1944) ishte 37 vjeç, kur ndërmori udhëtimin e saj

Koleksioni i fotografive të Franc Nopçës: Shqipëria në vitet 19031916
  • 2017-06-16

Koleksioni i fotografive të Franc Nopçës: Shqipëria në vitet 19031916

Ky koleksion me foto të rralla është publikuar në faqen e studiuesit Robert Elsie dhe janë realizuar në vitet 1903 1916 nga baroni Franc Nopça. Baroni Franz Nopca me kostum shqiptar   Ja çfarë shkruan Elsie për Nopçën: Shkencëtari dhe albanologu hungarez, Baroni Franc Nopça (Fran

Trendi i ri: Fustanet me lule bore
  • 2017-06-16

Trendi i ri: Fustanet me lule bore

Trendi më i ri për showbizin mbarë botëror pranverë-verë duket se nuk do të jenë më kodet e kostumeve mashkullore, por luleborat e Dolce&Gabana-s. Nga Europa në Amerikë tek yjet e showbizit evidentohet e njëjta gusto. Marka e njohur e ka përdorur luleborën në një sërë veshjesh

Koleksion i rrallë fotosh: Shqipëria në vitin 1922 dhe mahnitja e një amerikaneje
  • 2017-06-15

Koleksion i rrallë fotosh: Shqipëria në vitin 1922 dhe mahnitja e një amerikaneje

Ky koleksion me foto të rralla është publikuar në faqen e studiuesit Robert Elsie dhe janë realizuar në vitin 1922 nga Rozë Uajlldër Llejn. Fotot kryesisht janë nga Shqipëria e Veriut. Robert Elsie Nga Robert Elsie Koleksioni fotografik i Rozë Uajlldër Llejnit Rozë Uajlldër Llejn Shkri

Ushqimet tuaja të preferuara në koleksionin e ri për meshkuj
  • 2017-06-14

Ushqimet tuaja të preferuara në koleksionin e ri për meshkuj

Koleksioni i ri për rrobat e meshkujve ka të bëjë me disa veshje në të cilat bëjnë pjesë ushqimet e preferuara të meshkujve. Të gjitha këto veshje morën vëmendjen e të gjithë botës pasi ishte një stil i vecantë që jo të gjithë mund ta bëjnë pjesë të garderobës. Ndër to&nb

No Pic available
  • 2017-06-05

El Dorado, e vërteta prapa legjendës

Ëndrra e El Dorados, një qytet i humbur me flori, çoi shumë konkuistadorë drejt një kërkimi të pafrutshëm nëpër pyjet dhe malet e Amerikës së Jugut. Por gjithçka ishte thjeshtë dëshirë e ethshme. I florinjti në të vërtetë nuk ishte një vend, por një person siç e konfirmojnë

Armina Mevlani, dëshirat janë mikeshat më të mira të vajzave
  • 2017-06-05

Armina Mevlani, dëshirat janë mikeshat më të mira të vajzave

Kur ishte e vogël, ëndërronte të shkonte në Disneyland. Dhe kjo ëndërr iu realizua falë një konkursi talentesh në shkollë ku fitoi çmimin e parë së bashku me udhëtimin për në vendin e përrallave. Tashmë që u rrit, jeta e saj vazhdon të duket si një përrallë e Disney