Rezultate te kerkimit per termin: +Koliqi

Meta: total 768 / total_found 768 / time 0.000 / keyword[0] koliqi / docs[0] 768 / hits[0] 1255 /
Titulli një thriller, Partizani-Kukësi mbyllet në barazim
  • 2017-05-05

Titulli një thriller, Partizani-Kukësi mbyllet në barazim

Titulli i Superiores mbetet një thriller deri në fund, me Partizanin dhe Kukësin që nuk prodhuan dot një fitues në duelin direkt për titullin. Pas 32 javësh ekipi i Gjokës ruajti pathyeshmërinë por duke mos patur dot një hap më shumë se të kuqtë në garën për titullin, që pavarës

Mbi dogmën, origjinën dhe trashëgiminë e realizmit socialist
  • 2017-04-11

Mbi dogmën, origjinën dhe trashëgiminë e realizmit socialist

Agron TUFA Nocioni Nocioni qendror i dogmës ideologjike të komunizmit sovjet mbi artin, funksionin dhe rolin e tij është realizmi socialist. Procesi i ngjizjes dhe formësimit të realizmit socialist shkon paralelisht me kristalizimin e vetëdijes shoqërore sovjete të pasrevolucionit në dy ve

Nostalgjia, kujtesa dhe kinematografia e soc-realizmit
  • 2017-03-17

Nostalgjia, kujtesa dhe kinematografia e soc-realizmit

Sadedin Mezuraj Debati i kohëve të fundit rreth qëndrimit që duhet mbajtur ndaj filmave të soc-realizmit, me reagimet dhe kundërshtitë që ka ngjallur, edhe pse i vonuar, vjen si pjesë e një diskursi më të gjërë mbi raportet me të kaluarën komuniste dhe ndërthuret me çështjet e nos

Një dialog i vonuar me poezinë e Montales
  • 2017-02-12

Një dialog i vonuar me poezinë e Montales

Mimoza Hysa Rastet si domosdoshmëri të rastësishme të shpresës Gazetarja suedeze leshverdhë, Marta Larson, e cila pati fatin ta intervistonte Montalen më 22 tetor 1975, një ditë para dhënies së çmimit Nobel, e mbylli bisedën me pyetjen shtampë: Çfarë mesazhesh i dërgoni ju botës m

No Pic available
  • 2017-02-06

Ambasada shqiptare në Vatikan kujton masakrat e vitit 1967

Ambasada e vendit tonë në Vatikan, ka organizuar konferencën me teme “50 vjet nga shkatërrimi i tempujve të fesë në Shqipëri”. Ky aktivitet u mbajt në Kishën e shqiptarëve në Romë, ku të pranishëm ishin besimtarë,  gazetarë, emigrant etj. Për mikrofonin e Ora News,

Renditja e gjimnazeve publike e private në Tiranë, kryeson Sami Frashëri
  • 2017-01-31

Renditja e gjimnazeve publike e private në Tiranë, kryeson Sami Frashëri

Drejtoria Arsimore e Tiranës ka publikuar renditjen e 39 shkollave të mesme të kryeqytet. Vlerësimi i shkollave të mesme është bërë në bazë të vlerësimeve të arritura për vitin shkollor 2015-2016. Janë 11 tregues, të cilët janë matur dhe kanë bërë renditjen e 15 gjimnazeve publ

Çfarë ka ndodhur më 28 janar?
  • 2017-01-28

Çfarë ka ndodhur më 28 janar?

1888 Në Dubrovnik, lindi Henrik Bariç – studioi në Graz dhe Vjenë, Austri (si shumë albanologë), dha mësime në universitete të ndryshme si Zagreb, Beograd, Sarajevë, para, gjatë, dhe pas Luftës së Dytë Botërore. Fusha e tij e studimeve ishte historia e gjuhëve indoevropiane. S