Rezultate te kerkimit per termin: +Komandant

Meta: total 1000 / total_found 6421 / time 0.011 / keyword[0] komandant / docs[0] 6421 / hits[0] 9347 /
Incidenti i Kanalit të Korfuzit / Zbulohen dokumentet sekrete që dënuan Shqipërinë
  • 2016-10-20

Incidenti i Kanalit të Korfuzit / Zbulohen dokumentet sekrete që dënuan Shqipërinë

Nga Auron Tare, DITA Dokumentet e prezantuara për herë të parë në Uashington që u zbuluan në dosjet e Arkivës Britanike, lidheshin ngushtësisht me një zbulim arkeologjik në bregdetin e Sarandës nga ekipi shqiptaro-amerikan; ky zbulim ishte i destinuar për të ndryshuar një herë e mir

Nikoll Lesi: Hashim Thaçi, një president patriot e diplomat, që nuk e sulmon Ramën
  • 2016-10-20

Nikoll Lesi: Hashim Thaçi, një president patriot e diplomat, që nuk e sulmon Ramën

Nga Nikoll Lesi Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ishte mbrëmë në emisionin e të mirënjohurit Blendi Fevziu në TV Klan. Pas vizitës së Edi Ramës para pak ditësh në Serbi dhe takimit të tij më homologun Vuçiç shpërtheu një histeri mediatike shqiptaro-kosovare ndaj kësaj vizite

Një replikë me Panajot Barkan: Ja faktet se kush bashkëpunoi me nazistët në Çamëri
  • 2016-10-20

Një replikë me Panajot Barkan: Ja faktet se kush bashkëpunoi me nazistët në Çamëri

Nga Arben Llalla   Nuk kishte gjasa që të qëndronte mënjanë profesori i katedrës së gjuhës greke në Universitetin e Gjirokastrës, Panajot Barka rreth gafave të fundit që bëri ministri i jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias duke kërcënuar haptas Shqipërinë rreth Çështjes Çame

Nga vajzat, deri tek Asllan Rusi: Jeta e panjohur dhe cili ishte fati i pasardhësve të familjes së Naim Frashërit
  • 2016-10-20

Nga vajzat, deri tek Asllan Rusi: Jeta e panjohur dhe cili ishte fati i pasardhësve të familjes së Naim Frashërit

Nga Kastriot Bezati Naim Frashëri, mësimet e para i mori në Frashër, ndërsa më 1865 vendoset në Janinë ku, më 1869 mbaroi gjimnazin Zosimea dhe, diplomën e kësaj shkolle e ka me thënien: fort mirë, shkruan Mithat Frashëri, Naim Frasheri, Sofie, 1901. U pajis në këtë shkollë me

Revolucioni i përgjakur kundërkomunist hungarez
  • 2016-10-19

Revolucioni i përgjakur kundërkomunist hungarez

(23-tetor -11 nëntor 1956)  Me rastine 60-vjetorit  Nga Skifter Këllici “Për dashurinë jap jetën, për lirinë fal dashurinë” Shandor Petëfi, poet i madh hungarez Prolog Më 23 tetor të vitit 2006, pra plot 60 vjet më parë,  po udhëtoja me Al Italian nga Roma për n

Detajet e panjohura për incidentin që i kushtoi arin Shqipërisë: Si u minua Kanali i Korfuzit
  • 2016-10-18

Detajet e panjohura për incidentin që i kushtoi arin Shqipërisë: Si u minua Kanali i Korfuzit

Si u minua nga jugosllavët Kanali i Korfuzit. Cili qe ushtaraku shqiptar i pranishëm. Pse britanikët mbeten fajtorë. Çfarë u detyrua të pranojë kryeprokurori britanik. Si u pengua tentativa për arrati e tre shqiptarëve që do dëshmonin në Hagë. A është anija e tretë misterioze ajo q

No Pic available
  • 2016-10-17

Mali i Zi, Gjukanoviç drejt fitores por i vetëm nuk formon dot qeverinë

Të dhënat paraprake të zgjedhjeve që u mbajtën të dielën në Malin e Zi informojnë se partia e kryeministrit Milo Gjukanoviç ka fituar numrin më të madh të deputetëve, por jo mjaftueshëm për të formuar qeverinë. Partia pro perëndimit pritet të fitojë rreth 40 % të votave dhe pë