Rezultate te kerkimit per termin: +Komandant

Meta: total 1000 / total_found 5437 / time 0.003 / keyword[0] komandant / docs[0] 5437 / hits[0] 7782 /
Takohen serbët e shqiptarët, s’merren vesh për procesin e rindërtimit
  • 2015-05-02

Takohen serbët e shqiptarët, s’merren vesh për procesin e rindërtimit

Për herë të parë pas lufte është mbajtur një takim në veri të Mitrovicës në mes të shqiptarëve dhe serbëve, pa ndërmjetësimin e ndërkombëtarëve. Takimi ndërmjet përfaqësuesve të dy komuniteteve të lagjes veriore "Kroi i Vitakut", i paralajmëruar para gati dy muajve, kur Agim

Rrëfimi për masakrën e heshtur nga drejtësia ndërkombëtare dhe vendore
  • 2015-05-02

Rrëfimi për masakrën e heshtur nga drejtësia ndërkombëtare dhe vendore

Gjashtëmbëdhjetë vjet nga maji i vitit 1999, drejtësia ndërkombëtare dhe ajo vendore nuk ka bërë asgjë në hetimin dhe kapjen e ekzekutorëve të 118 civilëve shqiptarë, të vrarë mizorisht më 2 maj të këtij viti, në Studime të Vushtrrisë. Familjet Gërguri, Gërxhaliu, Rashica dhe

U mbajt Akademi Përkujtimore për Komandant Ilaz Kodra
  • 2015-05-01

U mbajt Akademi Përkujtimore për Komandant Ilaz Kodra

Prishtinë, 30 prill 2015 Nën përkujdesjen e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, sot u mbajt Akademi Përkujtimore me rastin e 16 vjetorit të rënies heroike të Komandantit Ilaz Kodra. Në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, familjarëve dhe të pranishmëve

No Pic available
  • 2015-05-01

Ilegal drejt BE, Ballkani dera e re e emigrantëve klandestinë

Policia serbe është vënë në vështirësi kohët e fundit, pasi i duhet të përballojë një fluks të madh emigrantësh që vijnë nga Lindja e Mesme dhe zgjedhin këtë vend si tranzit pë të mbërritur në Bashkimin Europian, duke iu shmangur Detit Mesdhe. Pas valës së refugjatëve të sh

Na u hakmorrën pse kemi luftuar në Kosovë (VIDEO)
  • 2015-04-30

Na u hakmorrën pse kemi luftuar në Kosovë (VIDEO)

Më 26 maj të vitit 2003 ndodhi aksioni famëkeq policor në fshatin Sopot. Në emisionin Studio e Hapur në televizionin Era, Sulejman Sulejmani, njëri nga të arrestuarit, e përshkruan në detaje atë natë të tmerrshme, kur forcat policore e vërshuan shtëpinë e tij. Ai thotë: "Kur hypa n

Takohen shqiptarët dhe serbët e “Kroit të Vitakut”
  • 2015-04-30

Takohen shqiptarët dhe serbët e “Kroit të Vitakut”

Është mbajtur për herë të parë pas lufte një takim ndërmjet shqiptarëve dhe serbëve të lagjes "Kroi i Vitakut", pa ndërmjetësimin e të huajve, por me organizimin e kryetarëve të dy komunave të Mitrovicës, Agim Bahtirit dhe Goran Rakiq. Takimi është mbajtur në hapësirat e ndërt

Rusia mund të nis ofenzivë kundër Ukrainës
  • 2015-04-30

Rusia mund të nis ofenzivë kundër Ukrainës

Komandanti kryesor amerikan në NATO ka thënë se forcat ruse e kanë shfrytëzuar rënien e intensitetit të luftimeve në Ukrainë që të ripozicionohen për një ofenzivë të mundshme. "Shumë nga veprimet e tyre janë konsistente me përgatitjet për një tjetër ofenzivë", ka thënë Phil