Rezultate te kerkimit per termin: +Kombtar +Shqiptar

Meta: total 366 / total_found 366 / time 0.002 / keyword[0] kombtar / docs[0] 766 / hits[0] 1261 / keyword[1] shqiptar / docs[1] 274157 / hits[1] 699867 /
No Pic available
  • 2017-06-04

HARMONIA FETARE, VLERA Q MUND T OFROJ SHQIPRIA N EUROP

Shqipria, ku jan t prfaqsuar t tria besimet:i maysliman, katolik dhe ortodoks, e ruan harmonin fetare si nj aset solid t shoqris. Pr kt diskutuan n Berlin prfaqsuesit e komuniteteve fetare nga Shqipria. “Komunitetet fetare n Shqipri: nj model frymzues i harmonis fetare n koht e ekstremizmit fe

No Pic available
  • 2017-02-19

Çfarë ka ndodhur më 19 shkurt?

356 – Perandori Kostandin II mbyll të gjithë tempujt paganë, duke nxjerrë ligje dhe shpallur dekrete për ndalimin dhe dënimin e çdo praktike fetare, përveç asaj të krishtere. Nga vitet 350, ligjet përcaktonin dënimin me vdekje për ata që kryenin ose merrnin pjesë në adhurimin e

Nga Paskal Milo/ Balli, kombëtar apo tradhtar?!
  • 2016-11-02

Nga Paskal Milo/ Balli, kombëtar apo tradhtar?!

Prof. Paskal Milo Gjermanët nuk arritën të merrnin nga shqiptarët atë çfarë kishin shpresuar kur në verën e vitit 1943 po përgatiteshin për të ndërhyrë në Shqipëri. Tek ata ekzistonte opinioni i gabuar se shumica e shqiptarëve nuk do të lëviznin as gishtin kur ushtria gjermane do

DENIGRIMI I UÇK-SË, MERCENARIZËM ANTI-KOMBTAR
  • 2016-10-28

DENIGRIMI I UÇK-SË, MERCENARIZËM ANTI-KOMBTAR

Ushtria Çlirimtare e Kosovës, në kontekst të historisë sonë kombëtare, nuk është një proces i izoluar ose i favorizuar i emancipimit tonë politik, kulturor dhe komb e shtet-formues. UÇK, është një emër i ri i një platformeje të vjetër liridashëse shqiptare, platformë kjo e paref

No Pic available
  • 2016-07-22

Reforma në drejtësi dhe parlamentarizmi i vitit 1920

Nga Kastriot Kotoni Reforma në drejtësi i ka dhënë atmosferës politike të vendit një situatë tejet ambigue, ose siç thuhet në popull një gjendje as mish, as peshk. E mbingarkuar prej një demagogjie politike e retorike antiperëndimore, gjoja në emër të sovranitetit të vendit, aspak n

Qemal Stafa, historia 70-vjeçare e Stadiumit Kombëtar
  • 2016-05-11

Qemal Stafa, historia 70-vjeçare e Stadiumit Kombëtar

NGA BESNIK DIZDARI Indrodukt... Me sa duket, erdhi edhe radha ime. Mbasi kanë folur, kanë kundërshtuar, kanë komentuar, kanë polemizuar, kanë akuzuar, kanë debatuar, kanë ironizuar kushedi sa të tjerë. Kësisoj të duket se jam i fundit. Ndonëse kam qenë i pari. Kam qenë i pari q

Ditëlindja e 67-të e John Belushit: Si krenohej aktori i famshëm me Shqipërinë
  • 2016-01-24

Ditëlindja e 67-të e John Belushit: Si krenohej aktori i famshëm me Shqipërinë

Ditëlindja e 67-të e John Belushit, aktorit shqiptar me famë botërore Nëse ai do të ishte gjallë, sot do të festonte 67-vjetorin e lindjes. Aktori dhe këngëtari me origjinë shqiptare dhe me famë botërore John Belushi lindi pikërisht në 24 janar të vitit 1949 dhe vdiq në moshën 33