Rezultate te kerkimit per termin: +Kombtar

Meta: total 766 / total_found 766 / time 0.000 / keyword[0] kombtar / docs[0] 766 / hits[0] 1261 /
No Pic available
  • 2017-06-04

HARMONIA FETARE, VLERA Q MUND T OFROJ SHQIPRIA N EUROP

Shqipria, ku jan t prfaqsuar t tria besimet:i maysliman, katolik dhe ortodoks, e ruan harmonin fetare si nj aset solid t shoqris. Pr kt diskutuan n Berlin prfaqsuesit e komuniteteve fetare nga Shqipria. “Komunitetet fetare n Shqipri: nj model frymzues i harmonis fetare n koht e ekstremizmit fe

No Pic available
  • 2017-02-19

Çfarë ka ndodhur më 19 shkurt?

356 – Perandori Kostandin II mbyll të gjithë tempujt paganë, duke nxjerrë ligje dhe shpallur dekrete për ndalimin dhe dënimin e çdo praktike fetare, përveç asaj të krishtere. Nga vitet 350, ligjet përcaktonin dënimin me vdekje për ata që kryenin ose merrnin pjesë në adhurimin e

Nga Paskal Milo/ Balli, kombëtar apo tradhtar?!
  • 2016-11-02

Nga Paskal Milo/ Balli, kombëtar apo tradhtar?!

Prof. Paskal Milo Gjermanët nuk arritën të merrnin nga shqiptarët atë çfarë kishin shpresuar kur në verën e vitit 1943 po përgatiteshin për të ndërhyrë në Shqipëri. Tek ata ekzistonte opinioni i gabuar se shumica e shqiptarëve nuk do të lëviznin as gishtin kur ushtria gjermane do

DENIGRIMI I UÇK-SË, MERCENARIZËM ANTI-KOMBTAR
  • 2016-10-28

DENIGRIMI I UÇK-SË, MERCENARIZËM ANTI-KOMBTAR

Ushtria Çlirimtare e Kosovës, në kontekst të historisë sonë kombëtare, nuk është një proces i izoluar ose i favorizuar i emancipimit tonë politik, kulturor dhe komb e shtet-formues. UÇK, është një emër i ri i një platformeje të vjetër liridashëse shqiptare, platformë kjo e paref

IKMT prish tre objekte n Unazn e Madhe, pronarët do të shpronësohen
  • 2016-08-08

IKMT prish tre objekte n Unazn e Madhe, pronarët do të shpronësohen

Inspektorati Kombtar i Mbrojtjes s Territorit ka organizuar sot nj operacion n Unazn e Madhe t Tirans n kuadr t ndrtimit t ktij segmenti. IKMT ka realizuar prishjen e tre objekteve nj dhe dy katsh me funksione t ndryshm. Pr pronart e ktyre objekteve, Kshilli i Ministrave ka vendosur pr shpronsimin s

No Pic available
  • 2016-07-22

Reforma në drejtësi dhe parlamentarizmi i vitit 1920

Nga Kastriot Kotoni Reforma në drejtësi i ka dhënë atmosferës politike të vendit një situatë tejet ambigue, ose siç thuhet në popull një gjendje as mish, as peshk. E mbingarkuar prej një demagogjie politike e retorike antiperëndimore, gjoja në emër të sovranitetit të vendit, aspak n

No Pic available
  • 2016-06-04

Ish-deputeti Arben Ndoka i përgjigjet Lulzim Bashës: Si mu lut të kandidoja për PD-në

Lulzim Basha deklaroi dje në emisionin Të Pakeskpozuarit të Ylli Rakipit se Arben Ndoka është larguar nga puna që ka pasur në qeverisjen e PD-së. Por ky i fundit, përmes një postimi në profilin e tij në Facebook ka rrëfyer të vërtetën në lidhje me deklaratën e Bashës. Sipas ish-de