Rezultate te kerkimit per termin: +Kombet

Meta: total 1000 / total_found 7721 / time 0.004 / keyword[0] kombet / docs[0] 7721 / hits[0] 9363 /
No Pic available
  • 2017-06-23

Në vitin 2050 do të jemi 10 miliardë

Popullsia e botës do të rritet me 1 miliardë në 13 vitet e ardhshme, dhe do të jetë 10 miliardë në 2050, parashikojnë Kombet e Bashkuara. Popullsia aktuale është 7.6 miliardë dhe pritet të rritet ende në dekadat e ardhshme, kryesuar nga rritja e numrit të lindjeve në Afrikë, sipas r

India pritet të arrijë Kinën si vendi më i populluar në botë
  • 2017-06-22

India pritet të arrijë Kinën si vendi më i populluar në botë

Popullsia e botës do të rritet nga 7.6 miliardë sa është këtë vit – në 9.8 miliardë në vitin 2050, parashikojnë Kombet e Bashkuara. Në raportin që publikoi sot, OKB tha se vendet që nxisin rritjen e popullsisë janë: India, Nigeria, Kongo, Pakistani, Etiopia, Tanzania, Shtetet

No Pic available
  • 2017-06-22

India pritet të zëvendësojë Kinën si vendi më i populluar në botë

Popullsia e botës do të rritet nga 7.6 miliardë sa është këtë vit – në 9.8 miliardë në vitin 2050, parashikojnë Kombet e Bashkuara. Në raportin që publikoi sot, OKB tha se vendet që nxisin rritjen e popullsisë janë: India, Nigeria, Kongo, Pakistani, Etiopia, Tanzania, Shtetet

No Pic available
  • 2017-06-22

IS po përdor 100.000 persona si mburoja njerëzore

Kryeministri irakian Haider al-Abadi u shpreh se shkatërrimi i xhamisë antike të al-Nurit në Mosul është një deklaratë zyrtare e mposhtjes nga i ashtuquajturi Shteti Islamik. Forcat irakiane deklaruan se ISIS shpërtheu xhaminë dhe minaret e famshme të saj, teksa xhihadistët luftuan për

No Pic available
  • 2017-06-19

Shifra rekord: 65.6 milionë persona në botë janë refugjatë

Një rekord prej 65.6 milionë personash në botë janë refugjatë, azilkërkues ose të zhvendosur brenda vendeve të tyre. Kjo është shifra që pasqyron agjensia e refugjatëve të Kombeve të Bashkuara për fundin e vitit 2016. Krahasuar me raportin vjetor të 2015, ka një rritje prej 300.000

No Pic available
  • 2017-06-17

Betohet Erinda Ballanca, Avokatja e re e Popullit

Kuvendi u mblodh sot në një seancë të jashtëzakonshme parlamentare për të zëvendësuar në komisionin ad hoc deputeten Jorida Tabaku, e cila para pak ditësh është bërë nënë e dy binjakeve. Me 92 vota pro Gerti Bogdani zëvendëson në komisionin ad hoc deputeten Jorida Tabaku. Plotës

Libi, lirohet nga burgu pas 6 vjetësh djali i Muammar Gaddafit
  • 2017-06-11

Libi, lirohet nga burgu pas 6 vjetësh djali i Muammar Gaddafit

Saif al-Islam Gaddafi, djali i dytë i diktatorit të ndjerë të Libisë, Muammar Gaddafi, është liruar pas më shumë se pesë vjetësh në burg. Batalioni Abu Bakr al-Siddiq, një milici në qytetin Zintan, tha se Saif al-Islam është liruar më 9 qershor, por nuk dha detaje për vendndodhjen