Rezultate te kerkimit per termin: +Kombeve

Meta: total 1000 / total_found 20084 / time 0.009 / keyword[0] kombeve / docs[0] 20084 / hits[0] 26820 /
No Pic available
  • 2017-06-21

Huffington Post: Kosova duhet të ketë ushtrinë e saj

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) duhet të transformohet në një ushtri me kapacitet të plotë dhe të integrohet në Partneritetin për Paqe të NATO-s (PfP), i cili përgatit vendet për anëtarësim të plotë në NATO, shkruan Huffington Post. FSK-ja u krijua shumë shpejt pasi Kosova shpa

No Pic available
  • 2017-06-19

Shifra rekord: 65.6 milionë persona në botë janë refugjatë

Një rekord prej 65.6 milionë personash në botë janë refugjatë, azilkërkues ose të zhvendosur brenda vendeve të tyre. Kjo është shifra që pasqyron agjensia e refugjatëve të Kombeve të Bashkuara për fundin e vitit 2016. Krahasuar me raportin vjetor të 2015, ka një rritje prej 300.000

Irak, nis ofensiva në qytetin e vjetër të Mosulit
  • 2017-06-18

Irak, nis ofensiva në qytetin e vjetër të Mosulit

Një komandant irakian thotë se trupat e qeverisë po avancojnë në bazën e fundit të grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS), në Mosul, që është qyteti i dytë më i madh në Irak, pas kryeqytetit, Bagdad. Gjenerali Abdul-Amir Rasheed Yarallah, që i komandon operacionet e ushtrisë në raj

No Pic available
  • 2017-06-16

Kushtetuta po e bllokon shtetin

Në mungesë të konsensuseve politike, Kushtetuta ishte lënë fajtore për dështimin e reformave, ajo ishte lënë fajtore edhe për mosthemelimin e Ushtrisë së Kosovës e po ashtu, kjo Kushtetutë po shihet e paqartë edhe kur është në pyetje formimi i Qeverisë pas zgjedhjeve. Ekspertët e

No Pic available
  • 2017-06-15

Ligji anti-terror, parlamenti japonez miraton amendimet e diskutueshme

Parlamenti japonez ka miratuar një ligj të ri anti-terror që i jep autoriteteve kompetenca gjithëpërfshirëse në monitorimin e komploteve terroriste. Kritikët argumentojnë se ligji mund të abuzohet duke vëzhguar edhe qytetarë të pafajshëm, por qeveritarët thonë se kjo masë është e

No Pic available
  • 2017-06-15

Shqipëria me numrin më të lartë të aborteve në rajon

Shqipëria ka numrin më të lartë të aborteve krahasuar me vendet e rajonit dhe të Evropës. Një studim i UNFPA, Agjenci zhvillimore e Kombeve të Bashkuara raporton shifra shqetësuese për sa i takon numri të aborteve në vend. Për cdo 3 lindje, kryhet një abort. Manela Bello, UNFA: Ësht

No Pic available
  • 2017-06-13

Zaev-Stoltenberg: Dyert e NATO-s të hapura, nevojitet zgjidhje për emrin

Maqedonia do të përpiqet të marrë ftesë për anëtarësim në NATO me referencë të përkohshme, ndërsa pastaj në periudhë prej dy viteve zgjat ratifikimi tek 29-të vendet anëtare të Aleancës që ti zgjidh dallimet për emrin me Greqinë. Ky është mesazhi që në selinë e NATO-s sekr