Rezultate te kerkimit per termin: +Kombinimi

Meta: total 1000 / total_found 1627 / time 0.013 / keyword[0] kombinimi / docs[0] 1627 / hits[0] 1757 /
No Pic available
  • 2019-03-23

Ish-deputeti demokrat sfidon Ramën: Hajde provoje Shkodrën nëse ta mban!

Nëpërmjet një postimi në Facebook, ish-deputeti demokrat Bardh Spahia ka sfiduar kryeministrin Edi Rama për të vizituar Shkodrën. Spahia thekson se Shkodra e flak atë dhe përfaqësuesit e tij, njëlloj si kriminelët me të cilët bleu vota. Ai e fton për vizitë në Shkodër, duke i bë

Smartphone me rrota, ja si do të jenë makinat e së ardhmes
  • 2019-01-28

Smartphone me rrota, ja si do të jenë makinat e së ardhmes

Nëse mund t’i mbani mend ditët kur një lidhës iPod ishte një teknologji e lartë në makinat e reja, automjetet e sotme – me sistemet e avancuara të asistencës së shoferit dhe ekranet heads-up, që transmetojnë informacion përpara rrezes së xhamit të fundit – mund të d

No Pic available
  • 2019-01-06

Një Skënderbe me ngjyra siç nuk e keni parë ndonjëherë!

Është nxjerrë nga një ribotim italisht i vitit 1646 që ndodhet në Bibliotekën Kombëtare të Spanjës. Libri titullohet: Portrete të 100 kapedanëve të shquar dhe bëmat e tyre në luftë të përshkruara shkurtimisht dhe të gdhendura nga Aliprando Capriolo.  Libri i Capriolos është bot

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)
  • 2018-12-27

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)

Mediat kanë përpiluar një listë të mrekullive të teknologjisë në Bashkimin Sovjetik që edhe sot mund të cilësohen si projekte epike. Disa prej tyre u ruajtën si trashëgimi, të tjerë u harruan dhe disa ende veprojnë sot. Tu-144, ‘Concord-i Sovjetik’ Një nga dy avionë kom

Matis  ballë telajos gjer në ditën e fundit
  • 2018-12-27

Matis ballë telajos gjer në ditën e fundit

Edhe pse në moshë të thyer dhe shumë i sëmurë, dukej se plaku Matis (Henri Matisse) nuk donte të hiqte dorë nga piktura dhe peneli i tij. Atje në Nice, ku ishte vendosur prej vitesh dhe ku punonte së fundi në një dhomë hoteli, ai donte ta çonte deri në fund aventurën e tij pikturale,

No Pic available
  • 2018-12-12

Historia e detektivit Sherlok Holms vjen në Teatrin e Metropolit

Shfaqja Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve nga Ken Ludvig dhe regji nga Shkëlzen Berisha do të jetë premiera e fundit për këtë sezon në Teatrin Metropol. Premiera e kësaj vepre do të jetë më 13 dhjetor. Një histori e njohur, në Londrën e viteve 1890, ku flitet për një detektiv

Si ra në gjurmët e hakerëve rusë kundërzbulimi holandez!
  • 2018-10-30

Si ra në gjurmët e hakerëve rusë kundërzbulimi holandez!

Më së largu pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA në vitin 2016, hakerët rusë janë bërë një fenomen i njohur në botë. Mendohet se ata janë të aftë dhe nuk është lehtë të zbulohen. Rrallë ka ndodhur që të kapen në flagrancë. Por pikërisht këtë ka arritur në prill të këtij