Rezultate te kerkimit per termin: +Komunizmi

Meta: total 1000 / total_found 3069 / time 0.001 / keyword[0] komunizmi / docs[0] 3069 / hits[0] 4220 /
No Pic available
  • 2017-05-24

Akademikët dhe besimtarët: Ngjarja në Manchester na tronditi

Akti terrorist në Manchester që ndodhi një ditë më parë me një bilancë viktimash prej 22 persona, është një tjetër dëshmi se si sulme të tilla ekstremiste vijojnë të jenë një kërcënim real për botën. As Shqipëria nuk mund të jetë imun ndaj akteve të ndryshme terroriste, nda

Pol Elyar, zhgënjime të bukura
  • 2017-05-17

Pol Elyar, zhgënjime të bukura

Pol Elyari është një nga poetët bashkëkohorë francezë më të mëdhenj e më të njohur brenda dhe jashtë vendit të vet. Lindi në vitin 1894 dhe vdiq në vitin 1952. Mes jetës dhe krijimtarisë së këtij poeti ka një përkim të ndjeshëm. Evoluimi artistik i Elyarit është në përput

No Pic available
  • 2017-05-12

Nga Blendi FEVZIU /A ka realisht përplasje në PD?

Disa deklarime publike të pak deputetëve të PD-së dhe disa debate në grupin parlamentar të saj janë shndërruar në sagën e re mediatike në Shqipëri. Në varësi të orientimit politik që portalet kanë, ato janë trajtuar o si një rezistencë e fortë e brendshme kundër autoritarizmit

REPUBLIKA E DHUNES
  • 2017-05-08

REPUBLIKA E DHUNES

Pandeli Majko Sot e folura zyrtare e Partisë Demokratike kapërceu çdo limit. Deklaratat për asgjësim dhe shfarosje pavarësisht kontekstit kanë shpjegim lodhjen politike të Partisë Demokratike. Ato po ngrenë shumë pikëpyetje për terapinë që buron nga ky lloj fjalori për stabilitetin e

Maks Velo: Dokumentet kryesore të Lidhjes së Shkrimtarëve janë zhdukur
  • 2017-05-08

Maks Velo: Dokumentet kryesore të Lidhjes së Shkrimtarëve janë zhdukur

Maks Velo në një rrëfim për marrëdhëniet mes artistëve dhe komunizmit. Si e sheh ai botimin e kujtimeve mbi diktaturën, dhe plagjiaturën në letërsinë e burgut Cili ka qenë roli i artistëve gjatë diktaturës në Shqipëri? Pas viteve 90-të një nga debatet më të mëdha përsos kri

KOHA QË KËRKON TË DJATHTËN REALE
  • 2017-05-04

KOHA QË KËRKON TË DJATHTËN REALE

Sokol HYSENAJ Pluralizmi politik në Shqipëri erdhi si rezultat i kushteve politike, ekonomike e sociale që po kalonte e gjithë Evropa Lindore, por edhe të kushteve të brendshme të kalbëzimit të sistemit, që nuk kishte më forcë të qëndronte në këmbë. Krijimi i Partisë Demokratike n

Basha: Rama mashtron dhe propagandon, ti themi jo dikaturës
  • 2017-05-01

Basha: Rama mashtron dhe propagandon, ti themi jo dikaturës

Këtë herë, nga çadra e protestës, kreu demokrat Lulzim Basha ka folur për papunësinë. Ai tha se 1 Maji është dita për të kujtuar poshtërimin, pasi gjatë komunizmit shqiptarët kanë qenë të mjeruar. Sipas tij, në dikaturë populli festonte mjerimin e tij. Ndaj 1 Maji nuk ka si të