Rezultate te kerkimit per termin: +Komunizmi

Meta: total 1000 / total_found 3140 / time 0.001 / keyword[0] komunizmi / docs[0] 3140 / hits[0] 4323 /
Po turpërojmë veten! Ruçi, Majko si, ish-ministri del hapur kundër Ramës
  • 2019-04-03

Po turpërojmë veten! Ruçi, Majko si, ish-ministri del hapur kundër Ramës

Dialog për të zgjidhur krizën! Ishte kjo kryefjala në fjalimin e ish-ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati ditën e sotme në Parlament, në një kohë që ish-opozita protestonte jashtë duke u konfrontuar me policinë. Por për çudi, ndryshe nga gjithë të tjerët në PS, Bushati ishte obje

I thashë mikut tim çfarë do, Rama dhe Basha takohen në Itali (INTERVISTA)
  • 2019-03-06

I thashë mikut tim çfarë do, Rama dhe Basha takohen në Itali (INTERVISTA)

Në intervistën e tij në emisionin Porta a porta të gazetarit të njohur italian, Bruno Vespa, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi se në Shqipëri nuk po ndodhte asnjë revoltë popullore, se në vend ka stabilitet për biznesin e huaj dhe se numri i turistëve është gjithnjë në r

Rexhep Hoti provokon përmes poezisë politikën
  • 2019-03-04

Rexhep Hoti provokon përmes poezisë politikën

Autori prezantoi në Tiranë librin e ri Monologu i prijësit Poeti nga Kosova Rexhep Hoti, njëkohësisht Kordinatori Nacional për Kulturës, Arsim dhe Sport në qeverinë e Kosovës ka prezantuar në Qendrën Kulturore FORUM, librin Monologu i prijësit. Në mbrëmjen kushtuar poezisë së Hotit

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI
  • 2019-02-28

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI

Nga: Bajram PEÇI Je i shtrënguar të rrëmosh, ndryshe, në një analizë të konflikteve që nuk na ndahen, nuk ka gjasa ti japësh gjegje pyetjes, pse? Në pamje të parë duken sikur janë zhvillime korente, por ngatërrohesh me këmbët e tua. Konfliktet shtyhen në thellësi vitesh. Mënyra m

Ish-ambasadori: Enver Hoxha i zhgënjyer nga komunizmi rumun
  • 2019-02-21

Ish-ambasadori: Enver Hoxha i zhgënjyer nga komunizmi rumun

Gheorghe Micu ish ambasadori më jetëgjatë i Rumanisë në Tiranë, në një bisedë të realizuar me Maria Dobresckun, flet për raportet mes Tiranës dhe Bukureshtit gjatë regjimeve totalitare. Sipas tij, në kohën e regjimeve totalitare, mes dy vendeve kanë ekzistuar lidhje të mira në linj

Ismail Kadare, 83 vitet e arta të mjeshtrit të shqipes
  • 2019-01-28

Ismail Kadare, 83 vitet e arta të mjeshtrit të shqipes

Ismail Kadare një prej shkrimtarëve më të mëdhenj të kohës, mbush sot 83 vjeç. Bashkë me bashkëshorten e tij Helena ai ndodhet në këtë përvjetor në Paris, ku me siguri telefoni i familjes nuk ka pushuar nga urimet. Ditëlindjet e shkrimtarëve të mëdhenj si Kadare kthehen në ditë

No Pic available
  • 2018-12-29

Spartak Ngjela hedh në treg Hakmarrjen e një gruaje

Historia e një gruaje që kërkon të hakmerret. Kjo është fabula ku orvatet romani më i ri i avokat Spartak Ngjelës i cili tashmë mund të gjendet në të gjitha libraritë. Kjo nuk është përvoja e parë e Spartak Ngjelës me shkrimin. Të gjithë e njohin pasionin e avokatit për letërs