Rezultate te kerkimit per termin: +Koncertino

Total: 0
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:15.487Z

Gjashtë vjet pa dirigjentin dhe kompozitorin e shquar, Ferdinand Deda

Sa herë do të flitet për muzikë të bukur aq herë do të kujtohet Ferdinand Deda, janë shprehur miqtë e muzikantit të njohur, kur ai u nda nga jeta gjashtë vjet më parë. Ferdinand Deda, i njohur si një nga artistët më të kompletuar shqiptarë, ruan prej të gjithë artëdashësve re

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:38.640Z

Koncerti: Bashkëpunimi studentpedagog, një traditë që vazhdon

Prof. as. Roland Çene Mjeshtër i Madh Fakulteti i Muzikës në Universitetin e Arteve ka një eksperiencë të gjatë në zhvillimin e veprimtarive muzikore koncertore krahas dhe procesit mësimor ku spikat bashkëpunimi i studentëve me stafin pedagogjik. Në vazhdim të kësaj tradite, ditët e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:39.121Z

Tamara Gaci: Shiritat origjinalë, po rrezikojnë veprën e Pjetër Gacit

Vepra artistike e kompozitorit dhe Artistit të Popullit, në rrezik nga kohaVepra e një prej artistëve më të mëdhenj jo vetëm të Shkodrës, por edhe të Shqipërisë, kompozitorit dhe violinistit të madh Pjetër Gaci tashmë është në rrezik. Këtë gjë e vërteton bashkëshortja e të n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:14.844Z

Pluhuri dhe harresa po dëmtojnë veprat e Pjetër Gacit

 SHKODER/ RIDVAN DIBRA Harresa dhe pluhuri i kohës po dëmtojnë veprat e artistit Pjetër Gaci. Apelin para se të zhduken kryeveprat e kompozitorit shqiptar e bën bashkëshortja e tij, Tamara Gaci. Gruaja e artistit shkodran pohon se vepra që ka lënë bashkëshorti i saj rrezikohet nga l

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:21.450Z

Nikolla Zoraqi; Kompozitori i “Cucës...”, kujtohet!

Liriku dhe njeriu që e shfrynte “indoktrinimin” sipas muzikës. Nikolla Zoraqi sot kujtohet në ditën e lindjes, si notë e njohur e baletit “Cuca e maleve”, nën libretin e Loni Papës. Por, pavarësisht titujve dedikues nga diktatura, si artist i popullit, Zoraqi njeh frymën lirike, ndj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:58.928Z

Frymë për muzikë

"...Frymë për muzikë dhe muzikë dhe për të mbajtur gjallë atë frymë që jeton brenda nesh; ndjeshmëria që përjetojmë të gjithë ndërsa ndjejmë muzikën të vibrojë shpirtrat tanë... sepse muzika është si ajri... e ke gjithnjë në vete - të ushqen jetën". Në datë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:00.329Z

Akademia e Arteve, del rregullorja dhe kriteret e konkursve të pranimit

SHKRUAN: Jonida Tashi 16-05-2011 11:15Akademia e Arteve publikon rregulloren dhe kriteret e konkurseve të pranimit, për vitin e ri akademik 2011-2012, për të tre fakultetet e saj. Kështu, sipas rregullores së miratuar nga rektori i Akademisë, Petrit Malaj dhe tre dekanët e fakulteteve, Kas

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama