Rezultate te kerkimit per termin: +Kongos

Meta: total 556 / total_found 556 / time 0.000 / keyword[0] kongos / docs[0] 556 / hits[0] 736 /
Treni i mallrave del nga shinat, të paktën 24 viktima në Kongo
  • 2019-03-18

Treni i mallrave del nga shinat, të paktën 24 viktima në Kongo

Të paktën 24 persona humbën jetën dhe 31 u plagosën gjatë rrëzimit të një treni mallrash në Bena Leka, në Republikën Demokratike të Kongos. Një numër i panjohur i imigrantëve të paligjshëm po udhëtonte në karvan. Sipas policisë hekurudhore, viktimat janë kryesisht fëmijë dhe

Skandal në Kongo/ Gratë detyrohen të blejnë me seks vaksinën e Ebolas
  • 2019-02-13

Skandal në Kongo/ Gratë detyrohen të blejnë me seks vaksinën e Ebolas

Gratë në Republikën Demokratike të Kongos që kërkojnë një vaksinë eksperimentale kundër epidemisë së dytë më të madhe ndonjëherë të Ebolas, po shfrytëzohen seksualisht, sipas njoftimeve që qarkullojnë rreth një programi pionier të vaksinimit të OBSH. Pjesëmarrësit në një

Futbolli afrikano-jugor në zi, ndahet nga jeta Masinga
  • 2019-01-13

Futbolli afrikano-jugor në zi, ndahet nga jeta Masinga

Futbolli qan Phil Masingan që është shuar në një moshë shumë të re, vetëm 49 vjeç. Ndarja nga jeta e ish futbollistit është bërë e ditur nga federata afrikano-jugore e futbollit nëpërmjet një postimi në “Twitter”. Masinga i cili ka luajtur edhe në Itali nga 1997-ta der

Gabon, parandalohet një grusht shteti nga ushtria
  • 2019-01-07

Gabon, parandalohet një grusht shteti nga ushtria

Një zëdhënës i qeverisë së Gabonës, Guy-Bertrand Mapangou, ka thënë se përpjekja për grusht shteti në vend nga ushtria është parandaluar. Situata, tha Mapangou për BBC, është “nën kontroll” dhe katër prej krerëve të grushtit të shtetit janë arrestuar, ndërsa një

No Pic available
  • 2018-12-25

Autobusi përplaset me kamionin, 27 të vdekur në Kongo

Të paktën 27 persona kanë vdekur pasi një autobus është përplasur me një kamion në kryeqytetin e Kongos, Kinshasa. Sylvain Yuma nga ministria e Shëndetësisë ka thënë se aksidenti ka ndodhur gjatë mesnatës dhe si shkak është përmendur shpejtësia e madhe. Sipas tij aksidenti ka ndo

No Pic available
  • 2018-12-15

Sëmundja e Ebolës në Kongo, vdesin mbi 300 persona

Më shumë se 300 vetë kanë vdekur nga epidemia e Ebolës në lindje të Republikës Demokratike të Kongos, njoftuan sot shërbimet spitalore të vendit. Prej epidemisë kanë vdekur 303 njerëz, ndërkaq 179 janë shëruar, duke përfshirë edhe një foshnje njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

No Pic available
  • 2018-11-30

Skllavëria moderne: 10 vendet që i shfrytëzojnë më shumë njerëzit

Skllavëria, nuk është pjesë e historisë së kaluarës, por në shumë forma është ende e pranishme në mesin e popullatës botërore. Një raport i kohëve të fundit nga Fondacioni Walk Free, një organizatë për të drejtat e njeriut, vlerësoi se 35.8 milionë njerëz janë skllevër në