Rezultate te kerkimit per termin: +Konos

Meta: total 34 / total_found 34 / time 0.000 / keyword[0] konos / docs[0] 34 / hits[0] 45 /
No Pic available
  • 2018-08-02

Shuhet në moshën 83-vjeçare artisti i njohur Gaqo Çako

Shuhet në moshën 83-vjeçare Artisti i Popullit, Mjeshtri i Madh Gaqo Çako. Tenori legjendar, Gaqo Çako është i rreshtuar në emrat e mëdhenj të Panteonit të muzikës shqiptare si Ramiz Kovaçi, Mentor Xhemali, etj. Midis viteve 1957 dhe 1961 ai studioi në konservatorin Çajkovski të Mos

No Pic available
  • 2017-06-22

13 deklaratat e forta të Ilir Metës për Rilindjen dhe Policinë e Shtetit

Lëvizja Socialiste për Integrim ka përmbyllur mitingun elektoral në Durrës. Ish-kreu i saj, Ilir Meta pati në shënjestër kryesore Partinë Socialiste, duke e etiketuar atë vazhdimisht si Rilindje, ndërsa hodhi akuza edhe në drejtim të Policisë së Shtetit. Deklaratat e Metës:  -Nu

Kaloi në heshtje 110-vjetori i lindjes të Artistit të Popullit, Kristo Kono.
  • 2017-05-08

Kaloi në heshtje 110-vjetori i lindjes të Artistit të Popullit, Kristo Kono.

Nga Prof. Gjergji Cikopani Kjo ndodhi edhe në qytetin e lindjes së artistit, Korcë. Në kujtim të kësaj dite të lindjes së këtij artisti të madh, po ju rrëfej vetëm një “grimcë” jete të tij, si kujtim i dokumentuar! Në moshën 80 vjeçare, kompozitori i shquar Kristo Kono

INTERVISTA/ Zhuliana Jorganxhi rrëfen jetën e saj: Shteti më ka harruar, por më mjafton dashuria e njerëzve
  • 2016-08-01

INTERVISTA/ Zhuliana Jorganxhi rrëfen jetën e saj: Shteti më ka harruar, por më mjafton dashuria e njerëzve

Intervistë ekskluzive me mbretëreshën e teksteve të këngëve Bisedoi: Raimonda MOISIU Poetja Zhuliana Jorganxhi është vlerësuar si një poete lirike, -mjeshtre e maturuar e vargjeve lirike shqiptare, plot mirësi, mençuri dhe vitalitet i këngës në poezi. Vargjet poetike të Zhulianës

No Pic available
  • 2015-11-02

105-vjetori i lindjes së sopranos Tefta Tashko Koço, 90 këngë si pjesë e trashëgimisë

TIRANË, 2 Nëntor / ATSH / - Ministria e Kulturës përkujton sot 105- vjetorin e lindjes së sopranos dhe artises së madhe Tefta Tashko Koço, e cila gjatë karrierës së saj ka realizuar rreth 90 këngë nga të gjitha qytetet shqiptare, të cilat janë pjesë e trashëgimisë."Përkujtojmë so

Simon Gjoni , kompozitori i skalitur në pentagramin e muzikës shqiptare
  • 2015-10-31

Simon Gjoni , kompozitori i skalitur në pentagramin e muzikës shqiptare

-U nda nga jeta në 31 Tetor 1991-Tirane, 31 Tetor/ATSH-Flora Nikolla/- Eshtë një këngë, të cilën jetëgjatësia e pakundërshtueshme artistike e ka shpallur pa zyrtarizma burokratike Himn të muzikës lirike shqiptare. Është kënga "Lule bore"...(!) Po të pyesësh njerëz, se cili është

Dokumentet si tentuan Hoxha e Shehu te ndryshonin Himnin
  • 2014-12-27

Dokumentet si tentuan Hoxha e Shehu te ndryshonin Himnin

e Premte 26 Dhjetor 20141450 pm p classwp-caption-textEnver Hoxha dhe Mehmet ShehubrbrHoxha Shehut Ta zevendesojme pa zhurmebrbr8220Na duhet nje Himn si Internacionalja qe te pasqyroje realitetin tone socialist8221br brEnver Hoxha lideri komunist qe drejtoi Shqiperine me dore te