Rezultate te kerkimit per termin: +Konsullata +Shqiptare

Meta: total 497 / total_found 497 / time 0.004 / keyword[0] konsullata / docs[0] 1135 / hits[0] 1596 / keyword[1] shqiptare / docs[1] 232587 / hits[1] 457045 /
No Pic available
  • 2017-05-29

Konsulli shqiptar në Munih: Marrëveshje Shqipëri-Kosovë për gjuhën shqipe

Arten Hanku, Konsull i përgjithshëm i Republikës se Shqipërisë në Munih thotë se do të ketë një marrëveshje bilaterale midis Shqipërisë dhe Kosovës për të zhvilluar sa më shumë programet e gjuhës shqipe në Landin e Baravisë dhe lande të tjera të Gjermanisë. Intervista e plot

Hapet rruga për votimin e emigrantëve
  • 2017-02-15

Hapet rruga për votimin e emigrantëve

Sot u prezantua programi më i ri i Ministrisë së Punëve të jashtme, Shërbimi Konsullor Online. Tashmë çdo qytetar shqiptar jashtë vendit do të ketë akses në shërbimet e përfaqësive diplomatike pa qenë fizikisht i pranishëm në ambientet e konsullatave apo ambasadave. Janë 36 sh

Historia e jashtëzakonshme e vajzës hebreje që i shpëtuan jetën shqiptarët
  • 2017-01-28

Historia e jashtëzakonshme e vajzës hebreje që i shpëtuan jetën shqiptarët

Nga Rudina Xhunga Kjo është historia e një vajze vjeneze. Scarlett Epstein. Ajo ishte 16 vjeçe atëherë. Ja çfarë kujton ajo për dritare.net: E gjitha nisi me pushtimin e Austrisë nga Hitleri, edhe pse në Vjenë unë isha rritur pa asnjë identitet çifut, nuk kisha qenë asnjëherë në

A ishte Fan Noli ateist? Nasho Jorgaqi: Ja si është përgjigjur vetë peshkopi
  • 2017-01-09

A ishte Fan Noli ateist? Nasho Jorgaqi: Ja si është përgjigjur vetë peshkopi

Nga Fatmira Nikolli Një letër e vitit 1915, paracaktuar të ishte një përcjellje të dhënash mes një konsullate dhe një ambasade greke në Shtetet e Bashkuara thoshte se Fan Noli ishte ateist e ndonëse i tillë, qe dorëzuar prift. Në të njëjtën letër vërehej se ai, Theofan Mavromati (

Noli ateist? Nasho Jorgaqi: Ja si është përgjigjur vetë peshkopi
  • 2017-01-09

Noli ateist? Nasho Jorgaqi: Ja si është përgjigjur vetë peshkopi

Një letër e vitit 1915, paracaktuar të ishte një përcjellje të dhënash mes një konsullate dhe një ambasade greke në Shtetet e Bashkuara thoshte se Fan Noli ishte ateist e ndonëse i tillë, qe dorëzuar prift. Në të njëjtën letër vërehej se ai, Theofan Mavromati (Noli) bashkë me

No Pic available
  • 2016-12-02

EMRAT/ Nard Koka kërcënon Bushatin: Kam prova korrupsioni edhe për dy ambasadorë të tjerë

Vëllai i ministrit të LSI-së Lefter Koka, Nard Koka, pas sulmit të ashpër dje ndaj ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati, për emërimet klienteliste dhe korruptive në diplomaci thotë se do të publikojë të tjera fakte. Pa e fshehur irritimin me ministrin e Jashtëm, Nard Koka tha se në d

No Pic available
  • 2016-11-19

Rama: Konsullata të njëjta me Kosovën, ska gjë pse mërziten fqinjët

Kryeministri Edi Rama tha se nuk ka asnjë arsye që Shqipëria dhe Kosova të kenë konsullata dhe ambasada të ndryshme, duke shtuar se kjo mund të mërzisë fqinjët. Në përgjigje të pyetjes së ardhur nga një shqiptare me banim në Australi, kryeministri premtoi se do të çelet një konsul