Rezultate te kerkimit per termin: +Konsullin

Meta: total 349 / total_found 349 / time 0.000 / keyword[0] konsullin / docs[0] 349 / hits[0] 447 /
Skandal/Shqipëria i transporton pasaportat në Greqi sikur të ishin qese me rroba
  • 2019-02-22

Skandal/Shqipëria i transporton pasaportat në Greqi sikur të ishin qese me rroba

Policia greke e Kakavijës ka bllokuar një numër të madh të pasaportave të reja të emigrantëve shqiptarë në vendin fqinj, që ishin dërguar nga Ministria jonë e Jashtme. Pasi kishin aplikuar për pasaporta në konsullatat tona në Athinë, Selanik dhe Janinë, shqiptarët që punojnë dhe

Letra e para 100 vjetëve e 9 studentëve shqiptarë për presidentin amerikan Wilson
  • 2018-12-31

Letra e para 100 vjetëve e 9 studentëve shqiptarë për presidentin amerikan Wilson

Jovan BASHO* Shkak për këtë shkrim u bë një emision në televizionin Channel 1 i gazetarit Roland Qafoku me të ftuar Zotin Apollon Baçe, mbrëmjen e datës 24.12.2018 dhe artikulli i botuar të nesërmen në gazetën TEMA. Për hir të së vërtetës, ia ndjej vetes për detyrë të theksoj,

No Pic available
  • 2018-11-25

Fëmijëria që nxiti hakmarrjen e Neronit

Lucius Domitius Ahenobarbus, Neroni i ardhshëm, padyshim ka lindur në Antium(Anzio, qytet i Latiumit të vjetër), më 15 dhjetor të vitit 37 pas Krishtit, gjatë mbretërimit të Kaius-Kaligulës, nëntë muaj pas vdekjes së Tiberit: më 16 mars. Ai lindi në një familje ku klima bashkëshorto

No Pic available
  • 2018-09-04

Poezia e përjetshme Vasha nga Athina e Lord Byron-it

Dorian Koçi Në qendër të Athinës, në zonën aktuale të Psiri, në Agia (Ayia Thekla rrugë aktuale), ishte rezidenca e familjes Makris. Babai i familjes, Prokopis Makris ishte konsulli i Anglisë në Athinë . Ai jetonte në shtëpi me gruan Theodhorën dhe tre vajzat e tyre. Prokop Makris v

Koleksioni i famshëm i artit i familjes Durazzo
  • 2018-06-05

Koleksioni i famshëm i artit i familjes Durazzo

Luan Rama Familja “Durazzo” e një emigranti shqiptar që la Durrësin ne vitin 1389 dhe u nis drejt aventurës, e cila nxorri 9 dozhë (presidentë) të Republikës gjenoveze, 30 ambasadorë e konsuj, shumë e shumë senatorë, dy kardinalë të famshëm, njerëz të artit e të letërs

No Pic available
  • 2018-05-15

Kundërpërgjigjet Izraeli, dëbon konsullin turk në Jerusalem

Paraditen e sotme Turqia  dëboi ambasadorin izraelit në Turqi, Eitan Naeh, pas masakrës së pashembullt që ndodhi në Gaza në momentin që në Jeruzalem inaugurohej ambasada e Shteteve të Bashkuara. Gjatë pasdites është përgjigjur edhe Izraeli duke thirrur konsulli turk në Jerusalem në

No Pic available
  • 2017-11-26

Fëmijëria e trishtuar e diktatorit të Romës

Lucius Domitius Ahenobarbus, Neroni i ardhshëm, ka lindur në Antium(Anzio, qytet i Latiumit të vjetër), më 15 dhjetor të vitit 37 pas Krishtit, gjatë mbretërimit të Kaius-Kaligulës, nëntë muaj pas vdekjes së Tiberit: më 16 mars. Neroni duhet të ketë mbretëruar rreth katërmbëdhjet

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama