Rezultate te kerkimit per termin: +Konsultime

Meta: total 1000 / total_found 2764 / time 0.001 / keyword[0] konsultime / docs[0] 2764 / hits[0] 3152 /
BKT vlerësohet me çmimin Banka më e mirë në Shqipëri për 2019-n
  • 2019-04-09

BKT vlerësohet me çmimin Banka më e mirë në Shqipëri për 2019-n

Banka Kombëtare Tregtare është vlerësuar me çmimin Banka më e mirë në Shqipëri për 2019 nga revista amerikane Global Finance* gjatë ceremonisë së 26-të të ndarjes së çmimeve vjetore Bankat më të Mira në Botë, e zhvilluar më 12 Mars 2019. Global Finance ka zgjedhur BKT bazuar n

Rusia paralajmëron SHBA-të: Mos ndërhy në Venezuelë!
  • 2019-02-13

Rusia paralajmëron SHBA-të: Mos ndërhy në Venezuelë!

Rusia ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara kundër ndërhyrjes në punët e brendshme të Venezuelës. Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov i bëri komentet gjatë një telefonate me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, njoftoi ministria e Jashtme e Rusisë. Departamenti amerikan i Shtet

Italia po na provokon, Franca tërheq ambasadorin nga Roma
  • 2019-02-08

Italia po na provokon, Franca tërheq ambasadorin nga Roma

Pas grindjeve prej disa javësh mes qeverisë së Francës dhe qeverisë populiste të djathtë në Romë, Parisi ka tërhequr për konsultime ambasadorin e vet nga Roma. Ndërhyrjet e fundit të Italisë në politikën e brendshme franceze janë një provokim i papranueshëm. Mbështetja e lëvizj

Përplasje Rama-Bushati, gazetarë e politikanë reagojnë për çështjen Cakaj
  • 2019-01-10

Përplasje Rama-Bushati, gazetarë e politikanë reagojnë për çështjen Cakaj

Shprehja e qëndrimit pro ndryshimit të kufirit Kosovë-Serbi duket se do të ndikojë negativisht në karrierën politike të Gent Cakajt në Shqipëri dhe ashtu siç pritej ky fakt kushtëzoi edhe vendimin e Presidentit Ilir Meta për të mos e dekretuar atë në krye të Ministrisë së Jashtme.

Polonia kërkon ende dëmshpërblime lufte nga Gjermania
  • 2018-10-29

Polonia kërkon ende dëmshpërblime lufte nga Gjermania

Kanë mbetur më pak se një javë nga konsultimet qeveritare gjermano-polake në Varshavë, ndërsa presidenti Andrzej Duda ende flet për pagesën e dëmeve nga koha e Luftës së Dytë Botërore. “Mendoj se çështja e pagesës së dëmeve nuk është mbyllur”, tha Duda për gazetën

Kufiri detar, Greqia tërhiqet nga zgjerimi i vijës territoriale
  • 2018-10-24

Kufiri detar, Greqia tërhiqet nga zgjerimi i vijës territoriale

Burime të sigurta diplomatike kanë bërë me dije për Top Channel mbrëmjen e së martës se Athina ka ndryshuar qëndrim lidhur me shpalljen e zgjerimit të vijës së saj bregdetare nga 6 në 12 milje. Ka qenë një vendim i marrë pas një mbledhje me dyer të mbyllura që ministri i jashtëm

Vettingu në politikë, pedagogët: Jo ndryshimeve në Kushtetutë
  • 2018-10-19

Vettingu në politikë, pedagogët: Jo ndryshimeve në Kushtetutë

Pavarësisht kundërshtive të demokratëve, Kuvendi vijoi konsultimet në lidhje me nismën e opozitës për vetting në politikë. Pjesa më e madhe e pedagogëve të universiteteve publike dhe private që ishin thirrur ngritën një serë pyetjesh, ndërsa nënvizuan se ndryshmet kushtetuese nuk