Rezultate te kerkimit per termin: +Kontesha

Meta: total 114 / total_found 114 / time 0.000 / keyword[0] kontesha / docs[0] 114 / hits[0] 147 /
Kjo është arsyeja pse mbretëresha Elizabeth vishet gjithmonë me ngjyra të ndezura
  • 2017-06-08

Kjo është arsyeja pse mbretëresha Elizabeth vishet gjithmonë me ngjyra të ndezura

Kemi vënë re se në të gjitha daljet, mbretëresha Elizabeth vishet me ngjyra të ndezura të cilat bien në sy. Fakti që ajo ka këtë lloj stili nuk është vetëm çështje preference personale. Sipas vajzës së saj Sophie, 91-vjeçarja përdor këto ngjyra që të sigurohet se qytetarët e

Zbuloni arsyen pse mbretëresha Elizabeth vishet me ngjyra të ndezura
  • 2017-06-07

Zbuloni arsyen pse mbretëresha Elizabeth vishet me ngjyra të ndezura

Kemi vënë re se në të gjitha daljet, mbretëresha Elizabeth vishet me ngjyra të ndezura të cilat bien në sy. Fakti që ajo ka këtë lloj stili nuk është vetëm cështje preference personale. Sipas vajzës së saj Sophie, 91-vjecarja përdor këto ngjyra që të sigurohet se qytetarët e th

Erjon Papagjoni: Një darkë me Balzakun
  • 2017-05-26

Erjon Papagjoni: Një darkë me Balzakun

Shkrimtari vjen në një rrëfim për librat e zemrës Aktualisht, cilët janë librat që  keni më për zemër?  Mund të vecoj Zorbas, Doni I qetë, një libër që më ka bërë ta lexoj pandërprerë, aq sa u lodha tepër dhe me zuri gjumi në plazh. Tregimet e Cehovit,pa dyshim, sidomos Tre

No Pic available
  • 2017-02-16

Çfarë ka ndodhur më 16 shkurt?

600 – Papa Gregori i parë shpall me dekret se thënia “Zoti ju bekoftë!” është përgjigje e saktë për teshtitjen. Përgjigje alternative ndaj teshtitjes është “Shëndet!”. Papa Gregori I erdhi në krye të papatit në vitin 590, ndërsa Roma kërcënohej nga mur

No Pic available
  • 2017-01-26

Çfarë ka ndodhur më 26 janar?

1784 – Benjamin Franklin shpreh pakënaqësi lidhur me përzgjedhjen e shqiponjës si simbol të Amerikës. Për Amerikën, Gjeldeti do të ishte më simbolik, i shkruan ai nga Parisi vajzës së tij në Filadelfia. Më parë, Franklini kishte sugjeruar simbole të tjera të tilla si, gjarpër

No Pic available
  • 2016-09-09

Shakaxhiu i përparimit dhe pesë anarkitë

Rubrika: Si shkruanin paraardhësit Nga Fan Noli Na ngjau me Ahmet Zogun siç i ka ngjarë një konti me Nastradinin gjerman Til Ulenshpigel. Ky Nastradin i Veriut kishte marrë përsipër me një shpërblim të lartë e të parapaguar të stoliste me piktura kështjellën e një konti. Këtë punë

Jehona e fejesës dhe martesës së Mbretit Zog në gazetat franceze të 1938
  • 2016-08-25

Jehona e fejesës dhe martesës së Mbretit Zog në gazetat franceze të 1938

Nga Aurenc Bebja * Në pritje të dasmës mbretërore të Naltmadhnisë së tij, Princ Leka II, gjatë 8 tetorit të këtij viti, po sjell, për lexuesin matjan dhe atë shqiptar në tërësi, një tjetër lidhje martesore të vitit 1938, të Naltmadhnisë së tij, mbretit të Shqipërisë nga Mati,