Rezultate te kerkimit per termin: +Kontinentin

Meta: total 1000 / total_found 2916 / time 0.001 / keyword[0] kontinentin / docs[0] 2916 / hits[0] 3170 /
No Pic available
  • 2017-06-25

De Biasi: Shqipëria është tërheqëse për çdo trajner

Ish-trajneri i Kombëtares Shqiptare të Futbollit, Gianni De Biasi është vlerësuar dje me një çmim mirënjohje nga Ministria e Arsimit dhe Sportit, organizuar në ambientet e kësaj të fundit. Një çmim që vjen në një moment të çuditshëm, pasi 60-vjeçari është larguar nga stoli i ko

No Pic available
  • 2017-06-21

Pandehëm se Evropa e vjetër po vdiste. Nuk duket aspak kështu sot

Nga Anne Applebaum/ Kontrasti nuk mund të jetë më i fortë. Theresa May, kryeministrja britanike, kryeson mbi një parlament të varur në fije të perit dhe një vend të ndarë. Donald Trump, presidenti amerikan, udhëheq përkrah një Kongresi pothuajse të paralizuar për të nxjerrë ligje.

Papa Françesku pret Angela Merkel: Duhet të rrëzojmë çdo mur
  • 2017-06-17

Papa Françesku pret Angela Merkel: Duhet të rrëzojmë çdo mur

Papa Françesku priti në një takim Kancelaren gjermane Angela Merkel në Vatikan. Takimi kishte si qëllim rrëzimin e mureve shumëpalëshe të shoqërisë, rëndësinë e traktateve ndërkombëtare dhe se duhet një vëmendje më e madhe për kontinentin afrikan, tha Kancelarja pas takimit që z

Ndryshon ngjyra e Bosforit. Banorët alarmohen!
  • 2017-06-16

Ndryshon ngjyra e Bosforit. Banorët alarmohen!

Ngushtica e Bosforit që ndan Kontinentin e Evropës me Azinë, ka pësuar një ndryshim të papritur të ngjyrës në Stamboll të Turqisë, duke transformuar ujërat e tij blu të thellë në një jeshil në blu. Ndryshimi shkaktoi alarm midis banorëve, të cilët spekuluan se ka ndodhur për shk

Zbulimet e mahnitshme nga fosilet njerëzore 300 mijë vjeçare
  • 2017-06-08

Zbulimet e mahnitshme nga fosilet njerëzore 300 mijë vjeçare

Fosilet e zbuluara së fundi në Marok janë më të vjetra të historisë së njerëzimit dhe janë konsideruar si një hap i rëndësishëm për kërkimet e prejardhjes së origjinës njerëzore. Fosilet janë rreth 100 mijë vjet më të vjetra se sa fosilet e gjetura më parë. Fosilet janë zbu

No Pic available
  • 2017-05-28

Trump dhe stili i tij arrogant rrit pasigurinë e evropianëve

Nga Jerome Cartillier Turneu i parë i Donald Trump në Evropë duhet të ishte rasti për të zbutur dhe qetësuar gjakrat. Por, si në Bruksel ashtu dhe në Siçili, presidenti amerikan, si në karakter ashtu dhe në formë, ushqeu më tepër dyshimet dhe mosbesimin. Fjalimi i së enjtes, në seli

No Pic available
  • 2017-05-25

Kolonia jetëshkurtër ruse në kontinentin e Diellit

Në vitin 1888, Lufta për Afrikën, e cila për synim kishte kolonizimin e këtij kontinenti, ishte gati në përfundim. Fuqitë evropiane vijëzuan kolonitë e tyre, ndërsa Perandoria Ruse ende synonte një vend në kontinentin e Diellit. Në vitin 1883, Nikolay Ivanovitch Achinov, një aventurie